Masz kilkuletni telewizor? Możesz już na nim nie uruchomić jednej z platform streamingowych

Technologie Dołącz do dyskusji (3)
Masz kilkuletni telewizor? Możesz już na nim nie uruchomić jednej z platform streamingowych

HBO GO przestaje wspierać starsze telewizory. Jeżeli masz urządzenie 4-letnie, które być może jeszcze spłacasz, to aplikacja HBO GO być może już na nim nie działa. To nie jest dobra wiadomość dla konsumentów, ale pokazuje pewien przykry i nieunikniony trend.

HBO GO przestaje wspierać starsze telewizory

Jak czytamy w „Bankier.pl”, HBO GO przestaje wspierać starsze telewizory. Użytkownicy są oburzeni. Niektórym bowiem przy próbie uruchomienia aplikacji wyświetla się jednoznaczny, ale i lakoniczny komunikat, głoszący:

HBO GO nie jest wspierane na tym urządzeniu

Niestety, nie jest to przejaw jakichś chwilowych problemów technicznych, a jak najbardziej prawdziwy objaw. Źródłowy serwis pozbierał kilka facebookowych komentarzy, które dobrze ukazują oburzenie konsumentów.

Chyba nie sądzicie, że z dnia na dzień zmienię TV na nowszy bądź będę filmy oglądał na komórce. Jakoś z Netflix nie ma takich problemów

czy też

HBO GO nie jest wspierane na tym urządzeniu… Pozostaje zatem opcja „użytkownik przestaje wspierać HBO GO”. Świetny sposób na pozbycie się klienta, ktoś zasłużył na tłuściutką premię za business development…

Pojawili się też użytkownicy, którzy ledwie co zakupili subskrypcję, a już nie mogą korzystać z usługi w taki sposób, jak pierwotnie planowali. Co na to sam administrator platformy? HBO poinformowało, że:

aplikacja HBO GO nie będzie już obsługiwać niektórych starszych wersji systemów operacyjnych na niektórych urządzeniach w celu zapewnienia naszym subskrybentom bezpieczeństwa, niezawodności i prawidłowego działania aplikacji. Pomocna może okazać się aktualizacja systemu operacyjnego lub skorzystanie z innych wspieranych urządzeń. Informacja na temat tej zmiany była dostępna w naszym FAQ jak i również w przypadku klientów bezpośrednich były wysyłane maile z informacją o nadchodzącej zmianie w kwestii wspieranych urządzeń […]

Cała afera jest więc o nic?

A Netflix…

Odnosząc się do technikaliów, to chodzi po prostu o to, że wsparcie tracą telewizory z webOS 3.5 i starsze. Pozostaje więc możliwość skorzystania z jakichś zewnętrznych urządzeń typu smart (Apple TV i inne, oparte na Androidzie), bądź też oglądanie HBO GO przez podłączenie na przykład laptopa.

Co warte odnotowania, informacje o wyłączeniu wsparcia dotarły do użytkowników, ale – zgodnie z doniesieniami źródłowego serwisu – jedynie tych, którzy kupują usługę bezpośrednio od HBO. Ci, którzy korzystają z systemu poprzez dostęp zapewniony przez m.in. swoich operatorów, teoretycznie nie musieli dowiedzieć się o zmianach (chociaż informację te HBO udostępniło).

Może to i przykład mało adekwatny, ale mam w domu dosyć stary odtwarzacz Blu-ray, Sony BDP-S6500. Urządzenie ma lada moment 7 lat, prawie nic już na nim nie działa (tym bardziej że nie jest to Android, a autorskie oprogramowanie), ale Netflix trzyma się dzielnie.

Aplikacja jest aktualizowana, a na tak leciwym i w sumie mało popularnym urządzeniu mogłem odtworzyć nawet interaktywnego Bandersnatcha (z serii Black Mirror). Jednak cała gama usług streamingowych, od TVP, przez ówczesną Iplę, przez wszelkie inne – już dawno straciły wsparcie.

Okazuje się więc, że Netflix jest wyjątkiem od pewnej reguły. Mimo centralizacji systemów stosowanych w telewizorach, tego rodzaju platformy dosyć szybko mogą stracić wsparcie dla niektórych urządzeń. Warto to mieć na względzie przy wyborze na przykład telewizora.