Wiele miast pustoszeje w weekendy, jednak Warszawa pustoszeje wyjątkowo. Ze stolicą jest zresztą ten problem, że trudno właściwie oszacować, ile w końcu osób w mniej mieszka, ile tylko przyjeżdża do pracy w dni robocze, a ile osób wprawdzie przebywa na stałe w Warszawie, ale na weekend wybiera inne miejsce. Orange i warszawski ratusz postanowili rozwiązać tę zagadkę.
Ile osób mieszka w Warszawie? Zależy jak na to spojrzeć
Wbrew pozorom naprawdę trudno stwierdzić, ile dokładnie osób mieszka w Warszawie. Na przykład z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod koniec 2018 r. w stolicy mieszkało 1,77 mln osób. Inne dane pokazuje rejestr osób zameldowanych w Warszawie – stan na 31 grudnia 2018 r. to 1,63 mln osób, a zatem znacznie mniej, niż wskazywałyby na to dane GUS. Ratusz podkreśla, że wiedza o w miarę dokładnej liczbie mieszkańców (najlepiej także w poszczególnych dzielnicach) jest miastu bardzo potrzebna – chociażby ze względu na konieczność zorganizowania komunikacji miejskiej czy zadbanie o kwestie zdrowotne (liczbę instytucji publicznych) i edukację. Orange postanowiło wspomóc warszawski magistrat i wspólnie postarano się zmierzyć, ile osób mieszka w Warszawie na co dzień i czy te wyniki pokrywają się z tymi oficjalnymi.
Analiza big data z sieci telefonii komórkowej
Jak jednak policzyć, ile osób mieszka na co dzień w Warszawie, posługując się innymi metodami niż GUS czy pozostałe instytucje? Rozwiązaniem okazała się analiza big data z sieci telefonii komórkowej. Jeszcze w zeszłym roku warszawski ratusz nawiązał współpracę z Orange, by podjąć działania w tym zakresie. Badanie odbywało się w maju 2018. Okazało się, że od poniedziałku do piątku w stolicy przebywało… 2,275 mln osób. Absolutnie nie jest to oczywiście liczba mieszkańców Warszawy; do nich trzeba doliczyć tych, którzy w ciągu dnia przebywali w mieście, zazwyczaj ze względu na pracę. Postanowiono jednak zbadać również, ile osób regularnie nocuje w stolicy. Z analizy wynikło, że średnio 2,07 mln. To o 200 tys. mniej niż w ciągu dnia, co pokazuje, ile osób codziennie dojeżdża do Warszawy do pracy.
200 tys. osób mniej w weekendy
Co ciekawe, badanie pozwoliło również przeanalizować, ile średnio mieszkańców Warszawy opuszcza stolicę na weekend. Okazało się, że… ok. kolejne 200 tys. mniej (1,874 mln osób). Jeśli chodzi o to, gdzie najczęściej wyjeżdżają osoby mieszkające w dni robocze w Warszawie, to kierunkiem ich podróży są miejscowości w łódzkim, mazowieckim i lubelskim.
Zaskakiwać mogą też różnice między dzielnicami. W Śródmieściu w dzień roboczy przebywało aż o 220 tys. osób więcej niż w nocy, na Woli – 82 tys., a we Włochach – 70 tys. W dni robocze najwięcej osób przyjeżdżało z powiatu wołomińskiego, pruszkowskiego i piaseczyńskiego, co nikogo nie powinno specjalnie dziwić – te obszary są uznawane za położone poza miastem sypialnie Warszawy.
Jak zatem widać, liczba osób przebywających w stolicy ekstremalnie waha się nie tylko w dni robocze, ale także i w weekendy – chociaż osoby mieszkające na co dzień w Warszawie raczej nie będą tym faktem aż tak zaskoczone, ponieważ różnica jest bardzo mocno widoczna i odczuwalna.