Indywidualne tablice rejestracyjne. Dla jednych przesadny lans i „wiocha”, a dla drugich po prostu personalizacja

Codzienne Moto Dołącz do dyskusji (38)
Indywidualne tablice rejestracyjne. Dla jednych przesadny lans i „wiocha”, a dla drugich po prostu personalizacja

Dla jednych przejaw przesadnego lansu, a dla innych ciekawa możliwość personalizacji swojego pojazdu. Indywidualne tablice rejestracyjne bez wątpienia zawsze zwracają na siebie uwagę na drodze. Jak można je wyrobić? Jaki tekst mogą zawierać? Co muszę zrobić, żeby mój golf miał tablice G0 TOMEK?

Możliwość zamówienia indywidualnych tablic rejestracyjnych istnieje od 2000 roku, czyli od czasu, kiedy Polska zadecydowała o korzystaniu z nowego rodzaju tablic. Poza tymi tradycyjnymi, które pokazują losowy ciąg znaków, kierowcy mają możliwość zamówienia indywidualnych tablic rejestracyjnych. Te, zamiast losowych cyfr i liter mogą składać się z takich znaków, jakie sobie życzy zamawiający. Oczywiście koszt takich tablic jest zdecydowanie wyższy, niż standardowych. Niemniej jednak chcącemu nie dzieje się krzywda.

Indywidualne tablice rejestracyjne

Indywidualne tablice rejestracyjne można zamówić, gdy samochód jest rejestrowany po raz pierwszy, przy przerejestrowaniu na nowego właściciela lub po zmianie miejsca zamieszkania. Niektórzy z niezadowoleniem przyjmą fakt, że takich tablic nie można wyrobić sobie w dowolnym momencie. Tablice rejestracyjne pojazdu są powiązane z konkretnym samochodem. W przypadku sprzedaży samochodu z indywidualnymi tablicami trzeba liczyć się z tym, że kolejnego samochodu nie da się zarejestrować z użyciem tych samych znaków.

Dodatkowo dowolność w wyborze treści na takiej tablicy nie jest nieograniczona. Przede wszystkim indywidualne tablice rejestracyjne muszą rozpoczynać się wyróżnikiem danego województwa. Na przykład dla województwa mazowieckiego będzie to litera W, dla pomorskiego G, a dla małopolskiego K. Po oznaczeniu województwa musi znaleźć się cyfra od 0 do 9. Dopiero po tych znakach kierowca może wybrać napis do umieszczenia. Sama tablica, poza wyróżnikiem województwa, może składać się z od trzech do pięciu znaków. Dwa ostatnie znaki tablicy mogą być cyframi. Oczywiście używanie polskich znaków nie wchodzi w grę. Do tego powstały w ten sposób napis nie może być wulgarny ani w żaden inny sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Rejestracja samochodu to zdaniem sądu nie dane osobowe, gdyż znalezienie właściciela byłoby czasochłonne

Indywidualne tablice rejestracyjne – koszt

Indywidualne tablice rejestracyjne, w przypadku samochodu osobowego to koszt 1000 zł za komplet dwóch tablic. W przypadku motocykla, który wymaga tylko jednej tablicy, koszt wynosi 500 zł.

Wyrabiając indywidualne tablice rejestracyjne, trzeba pamiętać, że czas oczekiwania na nie jest zdecydowanie dłuższy, niż na standardowe tablice. W takim wypadku chcąc poruszać się samochodem, należy zaopatrzyć go w tymczasowe tablice rejestracyjne i czasowy dowód rejestracyjny.