W ramach Polskiego Ładu rządzący chcieli wprowadzić nowy obowiązek dla przedsiębiorców – w postaci obowiązku integracji kasy rejestrującej z terminalem płatniczym. Za jego niedopełnienie mogłaby grozić kara w wysokości 5 tys. zł. Teraz jednak najwidoczniej rządzący zmienili zdanie, bo chcą wydłużyć czas na zapewnienie współpracy między terminalem a kasą. Integracja terminala z kasą byłaby konieczna do końca 2024 r.
Integracja terminala z kasą jednak wydłużona? MF pracuje nad przepisami
Wprowadzenie zmian w ramach Polskiego Ładu wiąże się dla przedsiębiorców z szeregiem dodatkowych obowiązków i utrudnień (a także wyższych obciążeń w postaci składki zdrowotnej, której nie da się odliczyć od podatku).
Jednym z dodatkowych obowiązków wprowadzonych na podstawie ustawy z dnia 29 października 2021 r. zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, jest obowiązkowa integracja terminala z kasą rejestrującą. Obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy przyjmują płatność kartą.
Na dopełnienie obowiązku przedsiębiorcy mają teoretycznie czas tylko do 1 lipca 2022 r. Ci, którzy nie wywiążą się z obowiązku, muszą liczyć się z nawet 5 tys. zł kary za brak integracji terminala z kasą.
Wszystko wskazuje jednak na to, że rządzący postanowili zmienić zdanie i wydłużyć okres na dopełnienie ustawowego obowiązku. Powodem mają być liczne sygnały napływające od biznesu – przedsiębiorcy alarmują, że tak szybka integracja terminala płatniczego z kasą rejestrującą może być trudna ze względów technicznych. W związku z tym Minister Finansów chce odroczenia terminu – do końca 2024 r. Tym samym aż do 1 stycznia 2025 r. zawieszone byłoby stosowanie kar administracyjnych za niedopełnienie obowiązku integracji terminala z kasą.
Warto jednak zaznaczyć, że jednocześnie Minister Finansów pracuje nad ustaleniem zastępczego obowiązku raportowania informacji o płatnościach bezgotówkowych. Tym razem jednak – dla odmiany – w dialogu z biznesem i przedstawicielami rynku urządzeń płatniczych. Jednocześnie obowiązek raportowania ma dotyczyć jedynie agentów rozliczeniowych, w rozumieniu art. 2 pkt 1a ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.
Nie wiadomo, czy rząd zdecyduje się na inne zmiany przepisów wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu
Przedsiębiorców może również zainteresować fakt, że rządzący pracują nad kompleksową nowelizacją przepisów wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Na razie jednak nie wiadomo, co konkretnie zostanie zmienione – i czy rządzący spełnią swoje obietnice dotyczące m.in. różnic remanentowych lub amortyzacji. Podobno pojawił się za to nowy pomysł; chodzi o rozszerzenie ulgi dla klasy średniej i jej uproszczenie. To mogłaby być z kolei dobra wiadomość dla przedsiębiorców na skali podatkowej.