Jak najlepiej płacić za granicą? Warto pamiętać o jednej zasadzie, która może uratować wakacyjny wyjazd

Finanse Lokowanie produktu Dołącz do dyskusji
Jak najlepiej płacić za granicą? Warto pamiętać o jednej zasadzie, która może uratować wakacyjny wyjazd

Zagraniczny wyjazd – zwłaszcza ten organizowany na własną rękę – wiąże się z koniecznością zadbania o wiele kwestii. Organizacja transportu, rezerwacja noclegów, wybór trasy i miejsc do zwiedzenia to te najbardziej oczywiste; warto dodać do nich również kwestię sposobu płatności w trakcie zagranicznego wyjazdu. Gotówka nie zawsze jest bowiem najbardziej optymalnym rozwiązaniem. 

Jak najlepiej płacić za granicą? Gotówka powinna być tylko jedną z opcji

Część osób płaci za różne atrakcje podczas zagranicznego wyjazdu niemal wyłącznie gotówką; to często osoby, które wykupiły wczasy all inclusive i już w trakcie wakacji kupują pamiątkowe drobiazgi lub lokalne wycieczki. Walutę wymieniają co do zasady jeszcze w Polsce.

Płacenie tylko gotówką ma oczywiście pewne zalety, jednak w większości przypadków raczej się nie sprawdza – zwłaszcza jeśli ktoś samodzielnie zorganizował swój wyjazd. Inne metody płatności mogą okazać się niezbędne w hotelach, biletomatach czy niektórych lokalach (wiele zależy w tym wypadku od kraju). Z tego względu nie warto ograniczać się wyłącznie do gotówki, choć dobrze zabrać ze sobą choć część kwoty właśnie w formie fizycznej.

Jeśli jednak nie gotówka, to jaka forma płatności będzie najlepsza? Pewnym rozwiązaniem jest płatność zwykłą polską kartą płatniczą; w takim wypadku należy jednak liczyć się z tym, że bank pobierze prowizję za przewalutowanie. Inną opcją jest Revolut, jednak nie cieszy się on zaufaniem wszystkich.

Na co postawić w takim razie? Dobrym rozwiązaniem wydaje się karta wielowalutowa – przy czym nie należy jej mylić z kartą walutową.

Karta wielowalutowa a walutowa. Jakie są różnice i którą lepiej zabrać na zagraniczne wczasy?

Karta walutowa to karta do konta prowadzonego w innej walucie (zazwyczaj w euro lub dolarach). Zaletą jest to, że w takim wypadku bank nie pobierze płatności za przewalutowanie; problemem natomiast – to, że większość osób prowadzi konta walutowe w jednej z kilku najpopularniejszych walut. Może się zatem okazać, że karta walutowa nie przyda się w danym kraju bardziej niż zwykła karta płatnicza do konta prowadzonego w złotówkach. W dodatku do każdego konta walutowego konieczna jest osobna karta, co nie jest zbyt praktyczne.

Co zatem różni kartę wielowalutową od karty walutowej? Kartę wielowalutową można podpiąć do kilku rachunków w różnych walutach – taka karta może zatem zarówno obsługiwać konto złotówkowe, jak i rachunki walutowe. W praktyce zatem karta wielowalutowa wystarcza w zupełności i może pełnić funkcję i zwykłej karty płatniczej (przy płatności w złotówkach), i karty pozwalającej na bezpośrednie dokonanie transakcji w innej walucie, bez konieczności przewalutowywania. Tym samym posiadacz karty wielowalutowej również nie płaci za przewalutowanie, a w dodatku wystarczy mu w zupełności jedna karta.

Podczas zagranicznych wakacji może przydać się też karta kredytowa. Zwłaszcza w niektórych krajach

Wiadomo już zatem, że na zagraniczny urlop warto wziąć ze sobą zarówno nieco gotówki, jak i kartę walutową/wielowalutową. Przydatna może jednak okazać się także karta kredytowa – i to z kilku powodów.

Po pierwsze, niektóre hotele (a przede wszystkim wypożyczalnie samochodów) akceptują wyłącznie karty kredytowe. Nie dotyczy to wszystkich obiektów, jednak warto mieć to na uwadze, samodzielnie organizując zagraniczny wyjazd – najlepiej dopytać, jakie formy płatności/zabezpieczenia są akceptowane.

Po drugie, karta kredytowa może uratować wakacyjny wyjazd, w trakcie którego jej posiadacz postanowi zaszaleć z wydatkami; gdy okaże się, że gotówki lub pieniędzy na koncie zostało mniej, niż planował urlopowicz, karta kredytowa pozwoli pokryć wszystkie niezbędne koszty. Co więcej, jeśli karta zostanie spłacona dostatecznie szybko, w trakcie okresu bezodsetkowego, posiadacz karty nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.

Wreszcie po trzecie, część banków oferuje karty kredytowe bezspreadowe (z niskim kosztem przewalutowania), a nawet – karty kredytowe, w przypadku których opłata za przewalutowanie w ogóle nie jest naliczana. Przykładem takiego produktu jest karta kredytowa Mastercard World w ofercie „Podróżuj z Kartą Kredytową Citibank World Mastercard”.

Nie można też zapominać o tym, że skorzystanie z oferty karty kredytowej często wiąże się z dodatkowymi korzyściami. Mowa nie tylko o braku opłat za posiadanie i korzystanie z karty przez określony czas, ale też o cashbacku czy programach punktowych, pozwalających na zbieranie nagród czy korzystanie ze specjalnych rabatów. Z ofertami kart kredytowych (oraz najważniejszymi korzyściami w przypadku każdej z nich) można łatwo zapoznać się przy pomocy porównywarki od Totalmoney.pl. Narzędzie pozwala również porównać oprocentowanie i koszty każdej z ofert.

Jak najlepiej płacić za granicą? Nie warto ograniczać się do jednej metody płatności

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem bez wątpienia jest łączenie różnych metod płatności – także ze względu na fakt, że podczas wakacyjnego wyjazdu można zostać okradzionym lub mogą pojawić się nieprzewidziane i pilne wydatki. Z tego względu zawsze warto mieć choć trochę gotówki w lokalnej walucie (najlepiej wymienić pieniądze jeszcze w Polsce), do tego kartę walutową/wielowalutową (z naciskiem na tę drugą) do codziennych transakcji bezgotówkowych oraz kartę kredytową – dla bezpieczeństwa (na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń) oraz możliwości korzystania z niektórych usług (np. wypożyczenia auta).

 

Artykuł powstał we współpracy z Totalmoney.pl