Jak obniżyć koszty ubezpieczenia samochodu dla młodych kierowców?

Moto Dołącz do dyskusji
Jak obniżyć koszty ubezpieczenia samochodu dla młodych kierowców?

Ubezpieczenie samochodu może wiązać się z koniecznością zapłaty wysokiej kwoty. Wiedzą o tym w szczególności młodzi kierowcy, którzy nie zgromadzili historii ubezpieczeniowej. Ile wynosi składka i jak obniżyć koszty OC dla młodego kierowcy? Podpowiadamy sprawdzone sposoby na tanie OC! 

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

Obowiązkowa polisa OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższa niż wysokość składki wyliczona doświadczonemu kierowcy. Wynika to z faktu, że młodzi kierowcy powodują statystycznie więcej wypadków niż osoby posiadające prawo jazdy od dłuższego czasu. Z tego samego powodu budzą oni mniejsze zaufanie firm ubezpieczonych, które stosują dla nich wyższe stawki OC. Dla młodych kierowców składka OC wiąże się zazwyczaj z dużym wydatkiem. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na obniżenie ceny polisy. Wśród nich znajdują się m.in. zakup samochodu z silnikiem o mniejszej pojemności, rejestracja samochodu z bardziej doświadczonym współwłaścicielem, skorzystanie z oferty ubezpieczycieli dla młodych kierowców lub zarejestrowanie na siebie skutera jeszcze przed uzyskaniem prawa jazdy.

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Cena za ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy może być różna. Standardowo kalkulator OC uwzględnia takie czynniki jak model samochodu, wiek i przebieg auta, wiek kierowcy, historia ubezpieczenia, a także miejsce zamieszkania i sytuację rodzinną kierowcy. Na kwotę polisy dodatkowo może mieć wpływ forma płatności. Regułą jest, że im kierowca z większym doświadczeniem i stażem bezszkodowej jazdy, tym tańsza składka ubezpieczenia.

Dlaczego młodzi kierowcy płacą więcej?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest droższe dla młodych kierowców z kilku powodów. Ubezpieczyciele stosują tzw. wzwyżki za wiek. W zależności od danego towarzystwa może to dotyczyć osób przed 24 lub 26 roku życia. Dodatkowym kryterium zwiększającym koszt polisy jest fakt posiadania prawa jazdy nie dłużej niż 3 lata. Kolejnym czynnikiem jest brak historii ubezpieczeniowej OC i AC.Przyjmuje się, że OC dla młodego kierowcy jest zwykle kilka razy droższe niż w przypadku bardziej doświadczonego kierowcy dla tego samego modelu samochodu.

Tanie OC dla młodego kierowcy – jak obniżyć cenę OC?

Wysokość składki można jednak skutecznie obniżyć. W jakich przypadkach młodzi kierowcy płacą niższe OC i jak znaleźć korzystną ofertę?

Dopisanie do OC współwłaściciela pojazdu – najprostszym sposobem na obniżenie składki jest dopisanie do ubezpieczenia bardziej doświadczonego współwłaściciela pojazdu. Przy takim zabiegu ubezpieczyciel przy naliczaniu składki uwzględni nie tylko młody wiek kierowcy, ale także ulgi starszego współwłaściciela. Należy pamiętać, że osoba dopisana do polisy powinna być współwłaścicielem pojazdu, widniejącym w dowodzie rejestracyjnym.

Wybór samochodu – cena OC dla młodego kierowcy zależy także od modelu samochodu i mocy jego silnika. Im mniejszy silnik, tym tańsze OC. Warto więc uwzględnić również ten czynnik przy wyborze samochodu.

Porównanie ofert – przeglądając oferty, możesz także poszukać różnego rodzaju promocji i zniżek. Firmy ubezpieczeniowe często posiadają korzystne oferty dla nowych klientów. Lepszą cenę można także często uzyskać, wykonując płatność z góry lub kupując ubezpieczenie przez Internet. Istnieją także promocje urodzinowe. Wówczas ubezpieczenia auta nawet dla młodego kierowcy będzie znacznie tańsze.

Bezszkodowa jazda – z każdym rokiem doświadczenia młody kierowca nabiera prawa do zniżek. Warto więc postawić na spokojną i bezpieczną jazdę i odpowiednią konserwację samochodu. O tym, jak przygotować auto na zimę dowiesz się z naszego artykułu.

Czy najtańsze ubezpieczenie jest najlepsze?

Czy warto wybrać najtańszą polisę OC? I tak i nie. Ubezpieczenie komunikacyjne jest dla młodych kierowców zazwyczaj sporym wydatkiem, przez co chętnie przyglądają się najtańszym ofertom.  Warto jednak pamiętać, że w ramach podstawowych pakietów OC, ubezpieczyciele często zapewniają dodatkowe ubezpieczenia w razie wypadku, zapewniające chociażby holowanie pojazdu. Wysokość składki za pakiet OC może się zatem różnić  z powodu opcji dodatkowych w ramach danego pakietu.

Artykuł zawierał lokowanie Uniqa