Jak rozwiązać kryzys klimatyczny? To pytanie zaprząta głowę wielu naukowców i organizacji, które działają na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Pomysłów na uniknięcie katastrofy (lub chociaż zminimalizowanie jej skutków) jest wiele. Najnowszy jednak może wzbudzić spore kontrowersje. Ponad 11 tysięcy naukowców podpisało się bowiem pod petycją nawołującą do ograniczenia liczby ludzkości.
Jak rozwiązać kryzys klimatyczny? To proste, trzeba zredukować populację… ludzi
Coraz mniej osób ma chyba wątpliwości, że ludzkości grozi poważny kryzys klimatyczny (który właściwie staje się już faktem). Problem zaczynają dostrzegać rządzący w wielu krajach, w tym także i w Polsce (przynajmniej teoretycznie, bo z praktyką bywa gorzej). Pojawia się zatem pytanie – jak można rozwiązać kryzys klimatyczny?
Aby móc na nie odpowiedzieć, należy jednak uświadomić sobie przyczyny tego kryzysu. Jedną z najbardziej podstawowych jest oczywiście emisja gazów cieplarnianych w obecnym natężeniu. Skutki mogą być opłakane – znaczny wzrost średniej temperatury czy podniesienie się poziomu mórz i oceanów (z racji topnienia lodowców), co z kolei może doprowadzić do zniknięcia ogromnych powierzchni lądu pod wodą.
Zobacz też: Chcesz kupić mieszkanie w Gdańsku lub już w nim mieszkasz? Przygotuj się na złe wiadomości
Naukowcy wskazują jednak, że przyczyn kryzysu klimatycznego jest znacznie więcej. A jedną z nich jest także nadmierna konsumpcja. Trudno zresztą temu zaprzeczyć, zwłaszcza że ogromne ilości żywności po prostu się marnują i lądują na śmietnikach. O ile jednak wprowadzane są powoli rozwiązania zapobiegające marnowaniu się żywności, o tyle trudno wyobrazić sobie regulacje nakazujące ludziom ograniczyć konsumpcję. Z tego względu naukowcy postulują inne rozwiązanie. Jest nim… zredukowanie ludzkiej populacji. Pod artykułem w czasopiśmie naukowym „BioSciene” wydawanym przez Oxford University Press, a zawierającym listę rozwiązań (w tym to najbardziej kontrowersyjne) podpisało się ponad 11 tysięcy naukowców ze 153 krajów.
Ograniczenie liczby ludzi na świecie jako pomysł na to, jak rozwiązać kryzys klimatyczny. Brzmi bardzo źle, ale naukowcy stawiają przede wszystkim na edukację
Umówmy się – zredukowanie ludzkiej populacji brzmi raczej jak pomysł przywódcy totalitarnego państwa, który chciałby zyskać więcej przestrzeni dla swoich obywateli. Naukowcom, którzy podpisali się pod specjalną petycją, chodzi jednak o coś innego. Postulują równość kobiet i mężczyzn, unormowanie poziomu edukacji na całym świecie i polepszenie sytuacji placówek zajmujących się planowaniem rodziny. Można założyć, że poprzez spełnienie tych postulatów wiele społeczeństw (w tym zapewne np. afrykańskie) przestałoby przyrastać w obecnym tempie. Być może chodzi również o bardziej przemyślane decyzje dotyczące zakładania rodziny.
Z jednej strony trudno zaprzeczyć, że zmniejszenie ludzkiej populacji miałoby pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Z drugiej – w jaki sposób sprawić, by populacja faktycznie ustabilizowała się na pewnym poziomie? Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że przecież niektóre kontynenty (Europa, Ameryka Północna) to kontynenty zamieszkane przez społeczeństwa szybko starzejące się. Obecnie mamy do czynienia z ogromną asymetrią, jeśli chodzi o przyrastanie populacji w poszczególnych regionach świata. A to – już samo w sobie – jest kolejnym ogromnym problemem, z którym ludzkości przyjdzie zmierzyć się już wkrótce.