Część z nas zdążyła już wysłać deklaracje podatkowe za zeszły rok. Wielu z pewnością zastanawia się, kiedy nadpłacone zaliczki trafią na ich konta. To, jak szybko dostaniesz zwrot podatku, zależy od kilku czynników. Tempo pracy właściwego w danym przypadku organu podatkowego wcale nie jest tutaj najważniejsze.
Jak szybko dostaniesz zwrot podatku? Im szybciej złożyłeś zeznanie, tym szybciej dostaniesz swoje pieniądze
Coroczny zwrot nadpłaconych zaliczek to jeden z nielicznych przypadków, gdy styk z polskim systemem podatkowym może być przyjemny. W tym roku zwroty podatku mogą być szczególnie wysokie. Wszystko przez fakt rozliczania z Fiskusem tego roku, w którym obowiązują już korzystne zmiany Polskiego Ładu. Mamy niższą stawkę podstawową oraz zauważalnie wyższą kwotę wolną od podatku.
Nic więc dziwnego, że Polacy starają się wysłać deklarację podatkową jak najszybciej. Ministerstwo Finansów w piątek po południu odnotowało już ponad milion zeznań przesłanych za pomocą platformy Twój e-PIT. Nie jest to może wynik na miarę Estonii, ale i tak robi wrażenie. Samo wypełnienie obowiązku informacyjnego nie oznacza jeszcze pełni szczęścia. Pieniądze muszą jeszcze trafić na nasze konto.
Niektórzy podatnicy, którzy wysłali w zeszłym tygodniu swoje zeznania już dostali pieniądze. Są też tacy, którzy co rusz sprawdzają stan swojego konta czekając na przelew od Urzędu Skarbowego. Jeszcze inni mają zauważalnie więcej cierpliwości ode mnie i nawet sobie nie zaprzątają sprawą zbytnio głowy. Musi jednak istnieć jakiś schemat określający choćby w przybliżeniu, jak szybko dostaniesz zwrot podatku. Rzeczywiście, są trzy kluczowe czynniki.
Najważniejszym spośród nich jest oczywiście to, w jaki sposób rozliczyliśmy się z Fiskusem. Przepisy nakładają na Urzędy Skarbowe określone maksymalne terminy dokonania zwrotu. Jak się łatwo domyślić, im szybciej złożymy zeznanie, tym szybciej otrzymamy pieniądze.
- Na rozpatrzenie deklaracji w formie papierowej Urząd Skarbowy ma 3 miesiące od daty złożenia PIT
- W przypadku zeznań papierowych wysłanych pocztą, decyduje data stempla pocztowego
- Złożenie zeznania online poprzez Twój e-PIT skraca ten termin do 45 dni
- Posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą czekać na zwrot jedynie 30 dni
- Po dokonaniu korekty zeznania, termin na zwrot nadpłaconego podatku biegnie od początku
Liczy się także kwota nadpłaty oraz tempo pracy urzędników
To, jak szybko dostaniesz zwrot podatku, zależy także od kwoty nadpłaty. Od 2022 r. względnie niskie kwoty zwracane są automatycznie dzięki systemowi Auto Zwrot. Teoretycznie podatnik, którego nadpłata wynosi mniej niż 5 tysięcy złotych, może otrzymać swoje pieniądze nawet w ciągu 7 dni. Dzieje się tak dlatego, że proces akceptacji zwrotu następuje bez udziału żywego pracownika.
System ten z powodzeniem funkcjonuje także w przypadku podatku VAT. Warto jednak wspomnieć, że organy podatkowe niespecjalnie chwalą się taką możliwością w przypadku zwrotów nadpłaconego PIT. Ministerstwo Finansów zaznacza nawet, że taka możliwość dotyczy większości zeznań z dostatecznie niską kwotą nadpłaty. Wydaje się więc, że nie należy traktować błyskawicznego Auto Zwrotu jako coś, co jest całkowicie pewne.
Na koniec nie sposób nie wspomnieć o ostatnim z czynników determinujących to, jak szybko dostaniesz zwrot podatku. Im sprawniej działają pracownicy Urzędu Skarbowego rozpatrującego twoje zeznanie i im mniej są obłożeni pracą, tym większa szansa, że dostaniesz swoje pieniądze jeszcze przed końcem terminu. Warto także wspomnieć, że osoby preferujące zwrot w gotówce będą musiały poczekać na doręczenie pieniędzy przez listonosza, co dodatkowo wydłuża cały proces.
Co jednak jeśli nie złożymy deklaracji w ogóle? W takiej sytuacji przygotowane dla nas przez pracowników Urzędu Skarbowego zeznanie zostaje automatycznie zaakceptowane. Od tego momentu zaczyna biegnąć termin 45 dni właściwy dla rozliczenia w formie elektronicznej.
Jest jeszcze jedna kwestia, o której warto pamiętać. Jeżeli mamy jakieś zaległości podatkowe, to możemy nie zobaczyć zwrotu w ogóle. W takiej sytuacji nadpłacony podatek ulega z mocy prawa zaliczeniu na poczet ich spłaty.
Status naszego zwrotu można sprawdzić w każdej chwili w rządowym portalu urzadskarbowy.gov.pl. Wystarczy zalogować się na swoje konto, wejść w zakładkę usługi i wybrać opcję zwrot podatku.