Janusz Wasilewski od 16 lat czeka na wyrok sądu

Codzienne dołącz do dyskusji 13.10.2015
Janusz Wasilewski od 16 lat czeka na wyrok sądu

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Przedsiębiorca Janusz Wasilewski od 16 lat czeka na wyrok sądu, gdyż nie można przesłuchać głównego świadka w sprawie.

W 1999 roku Janusz Wasilewski, przedsiębiorca z Suwałk otrzymał propozycję od libijskiego znajomego, by zorganizował ekipę pracowników z Polski, gotowych na wyjazd do tego egzotycznego kraju i podjęcie pracy w hucie szkła. Niestety na skutek oskarżenia pracujących w hucie Polaka, który nie otrzymał takiej wypłaty, jaką mu obiecano, sprawą zajął się sąd. Janusz Wasilewski czeka na wyrok sądu od 16 lat, gdyż nie można przesłuchać głównego świadka w sprawie.

Pracownik, który zgłosił się do prokuratury, oskarżał przedsiębiorcę z Suwałk, że oszukał go, ponieważ zarobił dużo mniej, niż mu obiecano przed wyjazdem. Wasilewski nie przyznał się do winy i tłumaczył, że pracownik nie otrzymał w Libii obiecanych mu zawczasu pieniędzy, ponieważ nie pracował tak wydajnie, jak jego koledzy, ponieważ podobno nadużywał alkoholu.

Sprawą nie chciał zająć się sąd w Suwałkach ani w żadnym innym. Dopiero sąd w Jaworznie, oddalonym dość znacznie od Suwałk, na polecenie Sądu Okręgowego, Po takim ping pongu, przedsiębiorca miał nadzieję, że szybko zapadnie wyrok i nie ukrywał, że liczy na uniewinnienie.

Jak się okazało, nadzieje były płonne, gdyż sprawa jest nierozstrzygnięta do dziś. Podobno nie można jej zakończyć wyrokiem, gdyż nie udało się przesłuchać jednego z kluczowych świadków, czyli wspomnianego Libijczyka zlecającego rekrutację pracowników do huty szkła.

W tej sprawie głos zabrał Europejski Trybunał Praw Człowieka i wytknął sądowi opieszałość w prowadzeniu postępowania. Nakazał wypłacenie poszkodowanemu 13 000 zł odszkodowania, ale jest to kropla w morzu potrzeb, gdyż przedsiębiorca stracił przez proces wiarygodność i musiał zamknąć firmę. Długi, w które popadł, nie pozwalają mu żyć na przyzwoitym poziomie, bo gros dochodów zabiera mu komornik. Czy sąd wyda w końcu wyrok?

Masz problemy lub wątpliwości związane z opieszałością działania sądów lub niesprawiedliwymi wyrokami i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com