Wkrótce w Polsce obowiązywać zacznie nowa struktura raportowania w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego, znana jako JPK_CIT. To rozwiązanie ma przynieść rewolucyjne zmiany w sposobie raportowania podatku dochodowego od osób prawnych. Jednym z kluczowych elementów nowego systemu będzie obowiązek przedstawiania bardziej szczegółowych danych fiskusowi, co stawia przed przedsiębiorstwami nowe wyzwania organizacyjne i technologiczne.
Wprowadzenie JPK_CIT rozszerza dotychczasową strukturę JPK_KR, która była wykorzystywana na żądanie urzędów skarbowych do przekazywania danych księgowych w formacie XML. Nowa wersja tego raportu, oznaczona jako JPK_KR_PD, będzie od 2024 roku obowiązkowa dla wszystkich firm, a nie tylko na żądanie.
Jak zauważył Radosław Lasota, Product Manager ds. Biur Rachunkowych w Comarch ERP XT, zmiany te będą wymagały od przedsiębiorców nie tylko przystosowania do nowych wymogów technicznych, ale również gruntownej przebudowy procesów biznesowych. Jego zdaniem, jednym z największych wyzwań będzie odpowiednie oznakowanie kont księgowych oraz dostosowanie oprogramowania do raportowania nowych wymogów.
Dodatkowo pojawi się zupełnie nowa struktura JPK_ST_KR, w której będą wykazywane szczegółowe zapisy z ksiąg rachunkowych, związane ze środkami trwałymi i wartościami niematerialnymi oraz prawnymi. Nowe przepisy wymagają raportowania zarówno ewidencji księgowej (JPK_KR_PD), jak i danych obejmujących środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (JPK_ST_KR) od samego początku obowiązywania regulacji, co podkreśla konieczność kompleksowego podejścia do wdrożenia JPK_CIT – mówi Lasota.
JKP_CIT już się zbliża
Nowy system JPK_CIT wymagać będzie raportowania szczegółowych danych, takich jak NIP kontrahentów, numery KSeF, zestawienia obrotów i sald, a także informacje dotyczące środków trwałych. Zmiana ta będzie miała szerokie implikacje dla wszystkich przedsiębiorstw, które będą musiały dostosować swoje procesy księgowe, aby sprostać wymaganiom fiskusa.
Eksperci są zgodni co do tego, że JPK_CIT będzie miało ogromny wpływ na funkcjonowanie firm. Jak podkreślają, poza samymi kosztami implementacji nowych rozwiązań technologicznych, kluczową kwestią będzie odpowiednie zarządzanie danymi księgowymi. W związku z tym, istotne będzie współpracowanie z dostawcami oprogramowania, którzy będą w stanie zapewnić regularne aktualizacje i wsparcie techniczne. Firmy, które nie zdołają dostosować się do tych zmian, mogą napotkać trudności w spełnieniu wymogów prawnych, co grozi karami finansowymi oraz opóźnieniami w raportowaniu podatkowym.
Comarch jako czołowy dostawca systemów ERP w Polsce, już teraz pracuje nad nowymi rozwiązaniami dotyczącymi zmian w JPK_CIT, w tym między innymi nad wprowadzaniem znaczników do kont księgowych zgodnie z opublikowanymi specyfikacjami technicznymi, jak również nad zmianami dostosowującymi zapisy księgowe, rozliczenia podatkowe, czy też strukturę środków trwałych. Zmiany będą widoczne również w samej amortyzacji, gdzie będzie można m.in. wydzielać część amortyzacji związaną z kosztami niestanowiącymi kosztów podatkowych oraz informacje odnośnie zmian wartości wynikających z przeszacowania ustawowego – uspokaja Lasota.
Wprowadzenie JPK_CIT to istotny krok w stronę cyfryzacji procesów podatkowych w Polsce. Jak wskazują przedstawiciele branży księgowej, zmiany te mogą przyczynić się do usprawnienia procesów rozliczeniowych i zwiększenia transparentności podatkowej, jednak dla wielu firm będą one dużym wyzwaniem. Kluczowym zadaniem dla przedsiębiorstw będzie zatem odpowiednie przygotowanie się na nadchodzące zmiany, zarówno pod względem technologicznym, jak i organizacyjnym.