Gdy państwo postanawia inwestować w swoje młode pokolenie, często myśli się o edukacji, zdrowiu czy wsparciu kulturalnym. Jednak ostatnie zmiany w polityce socjalnej pokazują, że rząd stawia też na wsparcie finansowe. Program 800 plus ma zastąpić popularny „Rodzina 500 plus” i obiecuje jeszcze większe korzyści dla polskich rodzin. Jednak jak mądrze zarządzać tymi dodatkowymi środkami?
Przede wszystkim warto podkreślić, że coraz więcej rodzin traktuje świadczenie jako inwestycję w przyszłość swoich dzieci. Omni Calculator wyszedł naprzeciw tym potrzebom, tworząc kalkulator 800 plus, który umożliwia dokładne obliczenie kwoty, jaką możemy zgromadzić do momentu, gdy nasze dziecko stanie się dorosłe. Wielu z nas myśli o tym, jak zapewnić dziecku „pakiet startowy” na dorosłe życie, a kalkulator ten staje się pomocnym narzędziem w planowaniu przyszłości finansowej naszej rodziny.
Zamiast wydawać na dziecko – inwestuj. Tak sugerują twórcy kalkulatora 800 plus
Ale co to dokładnie oznacza dla przeciętnej polskiej rodziny? Czy warto odkładać całe świadczenie? Z pewnością wiele zależy od indywidualnych potrzeb i sytuacji każdej rodziny. Dla niektórych te pieniądze będą konieczne do przeżycia. Inni nawet nie odnotują ich wpływu na konto. Jednak dla tych, którzy rozważają inwestowanie tych środków, kalkulator oferuje kilka opcji.
Obligacje skarbowe wychodzą na czoło jako jedna z najbardziej opłacalnych metod inwestowania. Wskazuje na to fakt, że oprocentowanie tych obligacji jest powiększane w wielu wypadkach o wskaźnik inflacji. W obliczu prognozowanej inflacji na najbliższe lata, takie rozwiązanie wydaje się być – zdaniem twórców kalkulatora – najlepszym środkiem zabezpieczającym zgromadzone środki przed utratą wartości. My w redakcji Bezprawnika się od tych projekcji odcinamy. Trudno być prorokiem we własnym państwie.
Przykład podany przez Omni Calculator dla dziecka urodzonego w sierpniu 2023 roku jest znamienny. Jeżeli rodzice postanowią odkładać całe świadczenie przez 18 lat bez korzystania z obligacji, zgromadzą jedynie 76 207,80 zł, tracąc przez inflację ponad 95 tysięcy złotych, które można by było w tym czasie uzyskać! To olbrzymia strata, która pokazuje, jak ważne jest właściwe inwestowanie środków.
- Obligacje przy dezinflacji wciąż się opłacają, ale Polacy przestali je masowo kupować
- Zamieszanie wokół 800 plus. Część rodziców może nie otrzymać świadczenia w styczniu
- 800 Plus będzie kosztować każdego dorosłego Polaka 176 zł miesięcznie
Obligacje sposobem na inflację i lepszy start w dorosłe życie dziecka programu 800 plus?
W kontekście tych danych, decyzja o inwestowaniu – jakimkolwiek, ale na przykład w obligacje rodzinne wydaje się być nie tylko mądra, ale wręcz niezbędna. Dla rodziców, którzy rozpoczną oszczędzanie od momentu wprowadzenia programu 800 plus, różnica między klasycznym odkładaniem a inwestowaniem w obligacje może wynieść nawet 40%. Dla tych, których dzieci są starsze, korzyści mogą być nieco mniejsze, ale nadal znaczące.
Podsumowując, wprowadzenie programu 800+ stanowi dla wielu rodzin szansę na zgromadzenie znacznej sumy pieniędzy dla swoich dzieci. Jednak odpowiednie zarządzanie tymi środkami jest kluczem do maksymalizacji korzyści. Dzięki narzędziom takim jak kalkulator 800 plus od Omni Calculator, rodzice mają teraz szansę podjąć świadome decyzje finansowe, które przyniosą realne korzyści w przyszłości. Czy więc warto korzystać z programu 800 plus jako formy inwestycji? Zdecydowanie tak, ale zawsze z głową i rozwagą.