Będą ostrzejsze kary za znęcanie się nad zwierzętami?

Gorące tematy Państwo Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (218)
Będą ostrzejsze kary za znęcanie się nad zwierzętami?

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Założeniem nowelizacji jest zaostrzenie kar dla osób znęcających się nad zwierzętami, w jakim kierunku mają iść zmiany – o tym w niniejszym wpisie.

Przede wszystkim podwyższeniu mają ulec kary za zabijanie zwierząt oraz znęcanie się nad nimi. Obecnie maksymalne kary wynoszą: 2 lata pozbawienia wolności, lub 3 lata pozbawienia wolności za zabijanie/znęcanie się dokonane ze szczególnym okrucieństwem.

Po nowelizacji górne zagrożenie karą ma wzrosnąć odpowiednio do 3 i 5 lat pozbawienia wolności.

Surowsze kary za znęcanie się nad zwierzętami

Ponadto, sądy miałyby w takich przypadkach obligatoryjnie zasądzać nawiązkę w wysokości od 1000 do 100 000 zł. Kwoty uzyskane w ten sposób miałyby trafiać do organizacji broniących praw zwierząt.

Obydwie zmiany należy ocenić pozytywnie, w szczególności zaś wprowadzenie obligatoryjnej nawiązki, gdyż jak się wydaje czynnik ekonomiczny często odstraszałby sprawców od popełnienia przestępstwa w ramach tzw. prewencji ogólnej. Dość wysokie przy tym ,,widełki” umożliwią wymierzenie przez sąd sprawcy odpowiednio wysokiej i dotkliwej kary.

Jednakże jak z każdymi przepisami, powstaje kwestia ich stosowania w praktyce sądowej, tj. tego jak surowe kary ferować będą sądy. Autor niniejszego postu opowiada się za jak najbardziej surowymi karami dla tego rodzaju sprawców.

Warto przypomnieć słowa Gandhiego: „Stopień rozwoju cywilizacji wyraża się stosunkiem człowieka do zwierząt”.

Miejmy więc nadzieję, że będziemy ów stopień osiągali coraz wyższy, a liczba przestępstw z art. 35 i następnych ustawy o ochronie zwierząt będzie się systematycznie zmniejszać.

Jeśli masz problemy we wszelkich sprawach, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Czytaj też: