Nowy okres wypłat świadczenia 500 plus rozpoczął się 1 czerwca. Od tego dnia w całości obsługę programu przejął od samorządów ZUS. Stąd zmiany w realizacji wypłat. Teraz każdy rodzic ma stały termin, w którym co miesiąc dostanie pieniądze na konto. Od czego zależy dzień wypłaty i jak się dowiedzieć, kiedy dostanę 500 plus?
Kiedy dostanę 500 plus?
Nowy okres wypłat świadczenia zaczął się 1 czerwca, a skończy 31 maja 2023 roku. Wnioski o wypłatę można było składać od lutego. Dotąd zrobili to rodzice i opiekunowie 6,5 mln dzieci. Jak pisaliśmy, wniosek o 500 plus złożony do końca kwietnia gwarantował ciągłość wypłat. W przypadku wniosków złożonych od 1 maja ZUS na wypłatę pieniędzy ma 3 miesiące. Kto złożył wniosek w maju ZUS wypłaci 500 plus do końca lipca z wyrównaniem za czerwiec. W przypadku wniosków czerwcowych pieniądze wpłyną na konto do końca sierpnia. Z wyrównaniem od czerwca. Przy wnioskach złożonych w lipcu, ZUS wypłaci pieniądze do końca września, z wyrównaniem od lipca. Jeśli natomiast chodzi o wnioski złożone w sierpniu, ZUS wypłaci świadczenie w październiku. Ale z wyrównaniem tylko od sierpnia.
Płyną miliony
Pierwsze przelewy z ZUS-u rodzice dostali 2 czerwca. Kolejne trafią na konta 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dnia miesiąca. Ten harmonogram będzie obowiązywał do maja przyszłego roku. Jeśli płatność wypadnie na dzień wolny, urzędnicy pieniądze przeleją dzień wcześniej. Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że w pierwszym tygodniu czerwca ZUS przeleje prawie 600 mln zł.
Każdy rodzic ma stały termin płatności świadczenia. To znaczy, że jeśli ktoś dostał pieniądze 2 czerwca, to do maja przyszłego roku 2 dzień miesiąca będzie dla niego tym, w którym pieniądze znajdą się na koncie. Termin wypłaty 500 plus został przydzielony przez automat, losowo. Każdy może go sobie sprawdzić, logując się na PUE ZUS, w zakładce „Świadczeniobiorca”. Dalej trzeba wybrać wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus. Informacja o dacie przelewu jest w szczegółach wniosku.
Tym, którzy jeszcze wniosku nie złożyli, przypominamy, że można to zrobić tylko elektronicznie. Przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Inna opcja, to przez portal Emp@tia lub przez swój bank. Pieniądze ZUS przelewa wyłącznie na rachunki bankowe.