Na wesele i komunię możemy pójść wcześniej niż do restauracji czy na siłownię. Wiadomo też, co zostanie otworzone tuż po weekendzie majowym

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (19)
Na wesele i komunię możemy pójść wcześniej niż do restauracji czy na siłownię. Wiadomo też, co zostanie otworzone tuż po weekendzie majowym

Kiedy zostaną otwarte restauracje, a kiedy otwarcie galerii handlowych? Co z weselami i komuniami? Czy Polacy jeszcze w maju będą mogli pójść wreszcie na siłownię lub do klubu fitness? Rząd w przyszłym tygodniu ma odpowiedzieć na te pytania i zaprezentować „plan na maj”, który ma być harmonogramem odmrażania gospodarki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował wczoraj, że obostrzenia po 25 kwietnia 2021 r. zostają utrzymane w całości w pięciu województwach (dolnośląskie, śląskie, opolskie, łódzkie, wielkopolskie). W pozostałych natomiast od 26 kwietnia rusza nauka hybrydowa w klasach I-III szkoły podstawowej oraz otwarte zostaną salony urody, fryzjerskie i kosmetyczne.

Minister zapowiedział jednak również, że w przyszłym tygodniu rząd przedstawi plan odmrażania gospodarki w maju. Polacy mają dowiedzieć się m.in., kiedy będą mogły być organizowane wesela i komunie, kiedy nastąpi otwarcie galerii handlowych oraz co z siłowniami i klubami fitness. Rząd ma też zdradzić, kiedy zostaną otwarte restauracje i czy zanim to nastąpi będziemy mogli chociaż skorzystać z ogródków restauracyjnych. Plan prawdopodobnie poznamy 28 kwietnia.

Kiedy wesela i komunie, a kiedy zostaną otwarte restauracje? Wszystko wskazuje na to, że na imprezę wybierzemy się szybciej

Jaki wariant wydaje się najbardziej prawdopodobny na ten moment, jeśli uwzględnimy dotychczasowe wypowiedzi osób należących do rządu lub bezpośrednio z nim związanych? Po pierwsze – co zdradził sam minister zdrowia – tuż po weekendzie majowym prawdopodobnie otwarte zostaną galerie sztuki i inne instytucje kultury. Możliwe, że obejmie to też kina i teatry – oczywiście przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego.

Po drugie – istnieje duża szansa na to, że już na początku maja będzie można organizować komunie i wesela (najprawdopodobniej do 25 osób). Jeśli chodzi o limit osób na imprezach okolicznościowych, to zasugerował go sam minister zdrowia. Wskazał, że obecnie taki właśnie limit (25 osób na jednym boisku itd.) obowiązuje przy uprawianiu sportów na świeżym powietrzu i to od niego „rząd będzie wychodził” jeśli chodzi o limity na imprezach okolicznościowych. Można się też spodziewać, że w przypadku poprawy sytuacji epidemicznej, limity będą sukcesywnie zwiększane.

Z kolei jeśli chodzi o restauracje, to nikt w rządzie nie ukrywa, że gastronomia – razem z branżą fitness – zostaną odmrożone niemal na pewno na samym końcu. Można przypuszczać, że nastąpi to najwcześniej w drugiej połowie maja, a naprawdopodobniej – w ostatnim tygodniu. Być może jednak rząd dopuści wcześniejsze otwarcie ogródków restauracyjnych.

Kiedy otwarcie galerii handlowych, a kiedy – hoteli?

Nieco więcej nadziei niż gastronomia i branża fitness może mieć handel (galerie oraz duże sklepy budowlane) oraz hotelarstwo – prawdopodobnie obie branże będą odmrażane w drugiej kolejności.

Należy też oczywiście pamiętać, że jeśli sytuacja epidemiologiczna ulegnie poprawie, to w pozostałych regionach kraju otwarte zostaną również salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne.

Nadal nie wiadomo, jaki plan rządzący mają na szkoły – i czy na pewno wszystkim uczniom uda się wrócić do szkoły jeszcze przed wakacjami.