Kogo śledzą na Twitterze polscy politycy? Oj, będziecie zaskoczeni…

Technologie Dołącz do dyskusji (7)
Kogo śledzą na Twitterze polscy politycy? Oj, będziecie zaskoczeni…

Głowa państwa śledzi wpisy zarówno Antoniego Macierewicza, jak i „ruchadła leśnego”. Krystyna Pawłowicz ma na Twitterze słabość do dziennikarzy – nie tylko tych prawicowych, ale też z… Gazety Wyborczej i Newsweeka. To nie koniec zaskoczeń. Postanowiliśmy sprawdzić, kogo śledzą na Twitterze polscy politycy. Oto co nam wyszło.

Nie ukrywam, że do sprawdzenia kogo śledzą na Twitterze polscy politycy, natchnął mnie satyryk Jimmy Kimmel. Odkrył on, że Melania Trump obserwuje w tym serwisie… Baracka Obamę, czyli jednego z głównych wrogów swojego męża. Byłem przekonany, że i polscy politycy mnie tu zaskoczą. I tak też się stało…

Kogo na Twitterze śledzi prezydent?

Andrzej Duda śledzi na tym serwisie około 800 osób, w tym, co ciekawe, autora tego tekstu. Na liście obserwowanych jest też Antoni Macierewicz – nie jest tajemnicą, że to największy polityczny wróg prezydenta w obozie „dobrej zmiany”. Niegdyś spore kontrowersje wzbudziły rozmowy Dudy z internautą o pseudonimie „ruchadło leśne”. Głowa państwa śledzi go do dziś. Na liście obserwowanych są u prezydenta też nic nie mówiące nicki: @KARIN7777A, @nbrzuchacz, a nawet @demi_lovatoooxx. Prezydent śledzi też m.in. Borysa Budkę, swojego osobistego fotografa Jakuba Szymczuka oraz… Bartłomieja Misiewicza.

Mateusz Morawiecki – przemyślany zestaw

Kiedyś napisałem, że premier Morawiecki wszedł na fotel szefa rządu trochę korporacyjnymi metodami. I jak każdy CEO wie, jak istotne jest to, co widnieje na serwisach społecznościowych. Zestaw ludzi, których obserwuje Morawiecki, jest więc doskonale dobrany. Są więc ministrowie rządu i oficjalne profile ministerstw. Pierwszą osobą obserwowaną jest natomiast sam prezydent Duda. Premier obserwuje też profile kilku redakcji – są media publiczne, „Rzeczpospolita”, 300Polityka, ale nie ma już TVN-u czy Wyborczej. Jest z kolei oficjalny profil Radia Maryja.

Mariusz Błaszczak – stanowisko zobowiązuje

Gdy polityk, znany z bycia blisko ucha prezesa zostawał szefem MON-u, wielu zarzucało mu, że średnio zna się na wojsku. Wyraźnie minister zechciał nadrabiać ewentualne braki: od niedawna śledzi konta Nowej Techniki Wojskowej, Defense News czy amerykańskiego dowództwa centralnego. Również od niedawna minister Błaszczak czyta… wpisy ambasady Izraela w Polsce. Były szef MSWiA ma też wśród obserwowanych ludzi związanych (obecnie i w przeszłości) z prezydentem Trumpem – na przykład Steve’a Bannona oraz PR-owca Coreya Lewandowskiego. Co ciekawe, Błaszczak jest też wyraźnie miłośnikiem odzieży patriotycznej – śledzi na przykład konto firmy Red Is Bad.

Krysytna Pawłowicz i „lewackie” media

Znana posłanka ma dość skomplikowany adres profilu: Krystyn16616795 i zdjęcie profilowe z prezesem. Pawłowicz jest znana z ciętego (mówiąc dyplomatycznie) języka i niechęci do niektórych mediów, które nazywa „lewackimi”. Jednak sporo z tych mediów obserwuje na Twitterze. Wśród obserwowanych jest na przykład profil Gazety Wyborczej, Newsweeka, jak i Jarosława Kurskiego, wicenaczelnego „GW”. Jest też Tomasz Machała z Wirtualnej Polski oraz Tomasz Skory z RMF. Krystyna Pawłowicz obserwuje też Kamilę Gasiuk-Pihowicz, z którą często wdaje się w gorące polemiki w Sejmie.

Donald Tusk: futbol, sztuka i dowcipy z AszDziennika

Opozycji w naszym zestawieniu nie będzie – choćby dlatego, że trudno tam obecnie znaleźć choć jedną charyzmatyczną i wyróżniającą się postać. Ale byłem ciekawy, kogo śledzi na Twitterze Donald Tusk. Były premier jest znany ze swojej słabości do „haratania w gałę”, więc nie dziwi, ze śledzi oficjalny profil Lechii Gdańsk. Trochę większym zaskoczeniem jest to, że obserwuje konta True Art oraz History of Art. Eks-premier śledzi też satyryczne konta Sok z Buraka i AszDziennik oraz Przemka Pająka, szefa serwisu Spider’s Web.

Kogo śledzą na Twitterze polscy politycy – Jacek Kurski

Szef TVP nie jest zbyt aktywny na Twitterze, ale obserwuje nieco ponad 450 kont. Wśród nich jest na przykład Ewa Bugała, do niedawna gwiazda „Wiadomości” i TVP Info. Kurski chętnie czyta też wpisy mediów, niekoniecznie tych prorządowych – na przykład Radia Zet czy TVN. Ale być może z jednego konta prezes TVP będzie musiał się tłumaczyć. To profil @dyrektor_ojciec. Oczywiście nie należy on do ojca Rydzyka – to konto, które wyraźnie się nabija z szefa Radia Maryja.

Twitter w Polsce ciągle jest trochę niszowym serwisem, popularnym przede wszystkim wśród dziennikarzy i polityków. Ci ostatni czują się na serwisie dość swobodnie. Najwyraźniej na tyle, że nie dobierają obserwowanych kont z przesadną uwagą.