Od 1 kwietnia 2015 roku zmienia się kodeks pracy. Pracodawca nie będzie musiał wysyłać na kosztowne badania nowo zatrudnionych, którzy już je przeszli. Oznacza to zysk dla każdego?

Przygotowana w listopadzie ubiegłego roku ustawa dotycząca kodeksu pracy, w wielu aspektach obowiązuje już od stycznia 2015. Jednak dopiero obecnie, wchodzi w życie zmodyfikowany art. 229 mówiący o tym którzy pracownicy muszą przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków na danym stanowisku udać się na badania lekarskie.

Od teraz, wszyscy którzy mają być nowo zatrudnieni w ciągu 30 dni od wygaśnięcia poprzedniej umowy, nie będą musieli kolejny raz przechodzić testów medycznych, jeżeli rozpoczynają działania zarobkowe na tym samym stanowisku. Dodatkowo, jeśli zmieniają pracodawcę, pod uwagę muszą być wzięte warunki pracy – te również muszą być zgodne z poprzednio branymi pod uwagę przy wystawianiu zaświadczenia. Porównywanie ich nie należy jednak do obowiązków pracownika – zajmie się tym zatrudniający go przedsiębiorca. Wyjątek mają stanowić zawody obarczone szczególnym niebezpieczeństwem przy wykonywaniu – tu badania lekarskie są wciąż obowiązkowe przy podpisywaniu każdej umowy. Nie zmieniają się także zasady dotyczące okresowych badań kontrolnych. Muszą być przeprowadzane w częstotliwości od 2 do 5 lat, w zależności od warunków pracy.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Komu przede wszystkim ma pomóc wprowadzana w życie ustawa? Ma ona na celu ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej, więc przede wszystkim pozwoli na znaczne oszczędności przedsiębiorców. Prowadzący firmę i zatrudniający nowy personel, będą mogli znacznie zredukować koszty, które ponosili wysyłając każdego świeżo przyjętego pracownika na badania. Także pracownicy nie będą musieli martwić się o dodatkowe formalności. Do tego, jeśli stracą pracę, zyskają motywację i ułatwienie do szybkiego znalezienia nowego zajęcia na dotychczas obejmowanym stanowisku.

W związku z nowym brzmieniem części kodeksu, należy także posługiwać się aktualną wersją dokumentacji. Zmianie uległy wzory skierowań na badania lekarskie, a także same orzeczenia. Ich obecne wzorce przedstawione są na stronie Ministerstwa Zdrowia. Pamiętajmy także, że fakt iż nowe przepisy wchodzą od 1 kwietnia 2015 oznacza, że tylko zaświadczenia wydane według nowego standardu są ważne przez 30 dni po utracie pracy. Jeśli więc rekrutowany pracownik posiada zaświadczenie sprzed tej daty, to nawet jeśli jego zatrudnienie ustało zaledwie dzień wcześniej, nie może skorzystać z wprowadzonego ułatwienia.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości na temat nowych regulacji, warto zasięgnąć porady prawnej. Nasi specjaliści od prawa pracy w krótkim czasie przyjrzą się każdemu przypadkowi i podpowiedzą w jakich sytuacjach można zastosować ustawę, aby nie zapłacić kar i ograniczyć wydatki na pracowników. Na kontakt w tym temacie czekamy pod adresem kontakt@bezprawnik.pl .

Zdjęcia pochodzą z shutterstock.com