5 rzeczy, które przedsiębiorca powinien zrobić w firmie do końca roku

Firma Podatki Prawo Dołącz do dyskusji (255)
5 rzeczy, które przedsiębiorca powinien zrobić w firmie do końca roku

Koniec roku w firmie to zawsze gorący okres. Tym bardziej, kiedy od 1 stycznia wchodzą tak duże zmiany podatkowe. Dlatego warto sobie zrobić listę tego, czym zająć się w tych ostatnich dniach i na czym skupić się tuż po tym, jak przestaniemy strzelać korkami od szampana w Nowym Roku.

1. Remanent powinien być większą tradycją niż Kevin w Święta

Jednym z najważniejszych obowiązków, jakiego dopełnić musi przedsiębiorca na koniec roku, jest wykonanie spisu z natury. W małej firmie taki remanent powinien być przeprowadzony na koniec i początek roku. Wiadomo, że ta wartość będzie taka sama, więc to, jaki wyjdzie nam spis z natury na 31 grudnia 2021 roku, będzie też od razu naszym stanem na 1 stycznia 2022 roku.

Dlaczego przeprowadzenie remanentu, nawet w małej firmie, takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że jest to obowiązkowe, nawet dla firm usługowych. Jeżeli one nie mają towaru, to powinny taki remanent ustalić jako zerowy.

A dodatkowo taki spis z natury ma wpływ na nasze rozliczenie roczne. Kiedy bowiem dokonamy podsumowania i ustalimy co nam się nie sprzedało na koniec roku 2021, to tę kwotę musimy wyrzucić z kosztów podatkowych. Za to do kosztów wprowadzamy stan magazynowy z 1 stycznia danego roku. Tak powstała różnica remanentowa może albo podwyższyć nam podatek za rok 2021, albo obniżyć.

Przykładowo:

  • Stan magazynowy na 1 stycznia: 20 000,00 złotych,
  • Stan magazynowy po inwentaryzacji na 31 grudnia: 10 000,00 złotych,
  • Różnica w stanach: 20 000,00 – 10 000,00 = 10 000,00 złotych,
  • Różnica na plus – zwiększa koszty uzyskania przychodu danego roku, podatek za dany rok niższy.

 

  • Stan magazynowy na 1 stycznia: 5 000,00 złotych,
  • Stan magazynowy po inwentaryzacji na 31 grudnia: 25 000,00 złotych,
  • Różnica w stanach: 5 000,00 – 25 000,00 = – 20 000,00 złotych,
  • Różnica na minus – obniża koszty uzyskania przychodu danego roku, podatek za dany rok wyższy.

2. Wypłacić wynagrodzenie pracownikom za grudzień w grudniu

Od stycznia wchodzi w życie Nowy Ład, a co za tym idzie, wynagrodzenia pracowników wypłacone od 1 stycznia już muszą być rozliczane na nowych zasadach. Standardem w wielu firmach jest natomiast, że wynagrodzenie za dany miesiąc wypłaca się do 10 dnia kolejnego miesiąca. Przedsiębiorcy, którzy w taki sposób przelewają wynagrodzenia, muszą więc się zastanowić, czy nie woleliby tego uczynić jeszcze do końca grudnia, co pozwoliłoby im rozliczyć pracowników jeszcze na starych zasadach. Może to być spore ułatwienie zwłaszcza dla kadrowych, które nie czują się jeszcze pewnie w nowych przepisach lub nie mają jeszcze niezbędnych aktualizacji programów. Jeżeli chcieliby to uczynić, to muszą pamiętać, że liczy się nie data wykonania przelewu, a data otrzymania przez pracownika pieniędzy na konto.

Więc aby móc faktycznie rozliczyć ich na starych zasadach i wrzucić ich wynagrodzenie w koszty starego roku, to najpóźniejszym terminem na wykonanie przelewów jest 30 grudnia 2021 roku, by mieć pewność, że te dotrą jeszcze przed końcowym odliczaniem końca starego roku.

Oczywiście ten sam wymóg dotyczy pracowników, którzy mają zapisane, że normalnie przelewają wynagrodzenia do końca miesiąca. Oni także, by móc zaliczyć sobie te wynagrodzenia w koszty działalności muszą dokonać wypłat przed ostatnim dniem roku.

3. Zapłacić składki ZUS za grudzień jeszcze w grudniu, by móc odliczyć zdrowotną od podatku

Po tym, jak ogłoszono, że w ramach Polskiego Ładu nie będzie można już odliczać składki zdrowotnej od podatku, wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy nie można by zapłacić składkę zdrowotną za grudzień 2021 roku jeszcze w grudniu i tym samym rozliczyć ją jeszcze na starych zasadach.

Sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdził, że jest to możliwe rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że takie składki muszą być nie tylko rozliczone, ale przede wszystkim zapłacone. A także, że nie wystarczy opłacić jedynie składkę zdrowotną za grudzień, ale należy zapłacić całe należne składki za grudzień 2021 roku.

Wszystko dlatego, że ZUS rozlicza składki według kolejności określonej ustawą, a nie według tego, jak w przelewie opisze to podatnik. Najpierw więc regulowane są składki społeczne, a zdrowotna na końcu. Więc jeżeli ktoś za grudzień zapłaci tylko zdrowotną, to ZUS rozliczy ją w ramach składek społecznych. A tym samym nie będzie możliwości jej odliczenia od podatku za 2021 rok.

4. Koniec roku w firmie to czas, kiedy warto przemyśleć jak rozliczać się w nowym roku

Na wybór czy przedsiębiorca chce się rozliczać w formie ryczałtu, na zasadach ogólnych czy poprzez podatek liniowy jest czas do 20 lutego 2022 roku (chyba że w styczniu nie osiągniemy żadnych przychodów, to wtedy jest czas do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym taki pierwszy przychód uzyskamy). Jednak warto o tym myśleć już teraz, by nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Zwłaszcza że zmiany w ryczałcie oraz podniesienie kwoty wolnej wraz z ulgami m.in. dla klasy średniej, sprawiają, że podatek liniowy nie jest już tak opłacalny, jak kiedyś. Wszystko to trzeba więc dobrze przeliczyć.

Dodatkowo, jeżeli ktoś miały przejść na ryczałt, to zmienia się u niego też sposób prowadzenia firmy. Przestaje już mieć sens zbieranie faktur kosztowych, a co za tym idzie, odchodzi sporo pracy np. dla biura rachunkowego. Dlatego warto o tym pomyśleć już wcześniej, by mieć wszystko jasne, kiedy dojdzie do ostatecznego wyboru formy opodatkowania za rok 2022.

5. Kto chce obniżyć podatek przez darowiznę lub wpłatę na IKZE, musi się spieszyć

Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego to jedna z form promocji oszczędzania na emeryturę, jaką proponują nam rządzący. Chcąc zachęcić do tego typu odkładania pieniędzy, w ustawie zapisano, że wpłaty na IKZE można odliczyć od podatku.

Zrobić to mogą zarówno ci, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, jak i podatnicy płacący podatek liniowy. Maksymalna korzyść podatkowa, jaką można uzyskać, to około 1609 lub 3029 złotych, w zależności od tego, czy za rok 2021 płacimy 17%, czy 32% podatku.

Jednak aby móc z tego skorzystać, trzeba pamiętać, by wpłat dokonać do 31 grudnia 2021 roku. Tylko bowiem takie wpłaty na IKZE mogą zostać ujęte w rozliczeniu rocznym.

Podobnie jest z darowiznami przekazywanymi na cele charytatywne. Jeżeli zdecydujemy się wesprzeć jakąś organizację, to przy okazji kwotę tej dotacji możemy odliczyć od podatku. Jednak podobnie jak przy IKZE, takie wpłaty należy dokonać do końca 2021 roku. Warto też od razu pamiętać, by wydrukować sobie potwierdzenie takiego przelewu, a potem przechowywać je przy PIT-36 lub PIT-36L, na którym się rozliczymy. Tak by w razie kontroli nie mieć problemu z tym, że po dwóch czy trzech latach nie mamy już dostępu do starego konta.