Czy koniec Showmax w Polsce to powód do rozwiązania umowy z Play?

Technologie Dołącz do dyskusji (399)
Czy koniec Showmax w Polsce to powód do rozwiązania umowy z Play?

Showmax najprawdopodobniej nie zrobiłby w Polsce zawrotnej kariery, gdyby nie dołączano go do abonamentów sieci telefonii komórkowej Play. Teraz Showmax znika z kraju, a co z osobami, które wybrały operatora komórkowego właśnie z jego powodu?

Serwis z filmami i serialami w pakiecie do abonamentu telefonicznego to często argument, który mógł przemawiać za wyborem Play właśnie kosztem Plusa albo Orange. Jednak jak się okazało Showmax znika z Polski i za niecałe dwa miesiące po platformie pozostaną tylko wspomnienia. Na szczęście nie zostaniemy osamotnieni, gdyż Netflix i HBO GO mają się całkiem nieźle.

Ale nie o tym, nie o tym. Ustaliliśmy już, że wiele osób podpisując umowę z operatorem Play mogło kierować się tym, że w ramach abonamentu dołączany jest pakiet Showmax. Osobiście jestem zdania, że gdyby nie ten zabieg, to raczej z platformy mało kto korzystałby na dłuższą chwilę, ale – jak już wspomniałem – nie o tym, nie o tym.

Koniec Showmax w Polsce a Play

Showmax w styczniu znika, natomiast jeszcze niedawno sporo osób podpisywało z Play umowę, zgodnie z którą prócz usług telekomunikacyjnych, dostępny miał być też pakiet dostępu do portalu strumieniującego filmy i seriale. Nawet sam rzecznik Play nie krył zdziwienia. Marcin Gruszka pisał na Twitterze:

Jestesmy zaskoczeni decyzją Showmax. Nasi Klienci beda korzystac z serwisu do konca stycznia. Dla tych, ktorzy będą nadal uprawnieni do bezplatnego dostepu po 31.01, przygotowujemy inna propozycje, o ktorej poinformujemy Klientów przed zamknieciem serwisu Showmax

Ponieważ Play w ostatnim czasie oferuje w swojej ofercie Netflixa, zapewne (choć oczywiście to tylko teoretyzowanie, któremu na drodze może stać mnóstwo innych czynników) dojdzie do podmiany serwisów dla abonentów. Pojawiły się natomiast wątpliwości czy okoliczności w tak znaczącym stopniu zmieniające warunki umowy między operatorem a abonentem mogą być przesłanką rozwiązania umowy. Regulamin świadczenia usług Play przynosi odpowiedź negatywną, zaś wątpliwości rozwiewa zresztą ponownie pan Marcin Gruszka, rzecznik Play w rozmowie z portalem branżowym GSM Online. Sednem zawartej umowy jest bowiem premia w postaci rabatu na abonament Showmax przy zawarciu umowy z operatorem. Showmax jako taki nie jest przedmiotem umowy.

Sytuacja nie jest podstawą do rozwiązania umowy. My nie świadczymy usługi Showmax, a jedynie oferujemy klientom 100% rabatu przez czas określony (12, 6 lub 3 miesiące) na usługę naszego partnera, czyli Showmaxa. Nie mamy wpływu na działania Showmax, to jest niezależny podmiot.

Jak już jednak wspomniałem – sieć w obawie o ewentualne straty wizerunkowe (choć trudno ją winić za naglą decyzję partnera) zapewne wynagrodzi to swoim abonentom.