Czy koniec Showmax w Polsce to powód do rozwiązania umowy z Play?

Technologie dołącz do dyskusji (36) 14.12.2018
Czy koniec Showmax w Polsce to powód do rozwiązania umowy z Play?

Jakub Kralka

Showmax najprawdopodobniej nie zrobiłby w Polsce zawrotnej kariery, gdyby nie dołączano go do abonamentów sieci telefonii komórkowej Play. Teraz Showmax znika z kraju, a co z osobami, które wybrały operatora komórkowego właśnie z jego powodu?

Serwis z filmami i serialami w pakiecie do abonamentu telefonicznego to często argument, który mógł przemawiać za wyborem Play właśnie kosztem Plusa albo Orange. Jednak jak się okazało Showmax znika z Polski i za niecałe dwa miesiące po platformie pozostaną tylko wspomnienia. Na szczęście nie zostaniemy osamotnieni, gdyż Netflix i HBO GO mają się całkiem nieźle.

Ale nie o tym, nie o tym. Ustaliliśmy już, że wiele osób podpisując umowę z operatorem Play mogło kierować się tym, że w ramach abonamentu dołączany jest pakiet Showmax. Osobiście jestem zdania, że gdyby nie ten zabieg, to raczej z platformy mało kto korzystałby na dłuższą chwilę, ale – jak już wspomniałem – nie o tym, nie o tym.

Koniec Showmax w Polsce a Play

Showmax w styczniu znika, natomiast jeszcze niedawno sporo osób podpisywało z Play umowę, zgodnie z którą prócz usług telekomunikacyjnych, dostępny miał być też pakiet dostępu do portalu strumieniującego filmy i seriale. Nawet sam rzecznik Play nie krył zdziwienia. Marcin Gruszka pisał na Twitterze:

Jestesmy zaskoczeni decyzją Showmax. Nasi Klienci beda korzystac z serwisu do konca stycznia. Dla tych, ktorzy będą nadal uprawnieni do bezplatnego dostepu po 31.01, przygotowujemy inna propozycje, o ktorej poinformujemy Klientów przed zamknieciem serwisu Showmax

Ponieważ Play w ostatnim czasie oferuje w swojej ofercie Netflixa, zapewne (choć oczywiście to tylko teoretyzowanie, któremu na drodze może stać mnóstwo innych czynników) dojdzie do podmiany serwisów dla abonentów. Pojawiły się natomiast wątpliwości czy okoliczności w tak znaczącym stopniu zmieniające warunki umowy między operatorem a abonentem mogą być przesłanką rozwiązania umowy. Regulamin świadczenia usług Play przynosi odpowiedź negatywną, zaś wątpliwości rozwiewa zresztą ponownie pan Marcin Gruszka, rzecznik Play w rozmowie z portalem branżowym GSM Online. Sednem zawartej umowy jest bowiem premia w postaci rabatu na abonament Showmax przy zawarciu umowy z operatorem. Showmax jako taki nie jest przedmiotem umowy.

Sytuacja nie jest podstawą do rozwiązania umowy. My nie świadczymy usługi Showmax, a jedynie oferujemy klientom 100% rabatu przez czas określony (12, 6 lub 3 miesiące) na usługę naszego partnera, czyli Showmaxa. Nie mamy wpływu na działania Showmax, to jest niezależny podmiot.

Jak już jednak wspomniałem – sieć w obawie o ewentualne straty wizerunkowe (choć trudno ją winić za naglą decyzję partnera) zapewne wynagrodzi to swoim abonentom.

Tagi:: , , ,

36 odpowiedzi na “Czy koniec Showmax w Polsce to powód do rozwiązania umowy z Play?”

 1. „Sytuacja nie jest podstawą do rozwiązania umowy. My nie świadczymy usługi Showmax, a jedynie oferujemy klientom 100% rabatu przez czas określony (12, 6 lub 3 miesiące) na usługę naszego partnera, czyli Showmaxa. Nie mamy wpływu na działania Showmax, to jest niezależny podmiot.”

  Nie zgadzam się z tą interpretacją. Vectra czy UPC też nie oferuje swoich kanałów tylko „partnerów” a gdyby nagle stracili „partnerów” to miałbym płacić za TV bez kanałów TV? Jeśli oferta Showmax była częścią umowy to powinna być możliwość rozwiązania.

  Zresztą wydaje mi się, że wystarczyłyby reklamy publikowane przez Play i zachęcające do przejścia do Play ze względu na Showmax i to wystarczyłoby dla UOKiK żeby się przyczepić.

  Sam w swoim czasie, zbombardowany telewizyjnymi reklamami, wziąłem abonament z Play TYLKO ze względu na Tidal za darmo. Nie wyobrażam sobie, że nie dano by mi możliwości rezygnacji z umowy gdyby Tidal przestał być dostępny.

  • Jeśli Vectra albo UPC nie mogliby świadczyć danego kanału… też nie mógłbyś zrezygnować z umowy bez opłaty karnej. Tylko część kanałów jest gwarantowana. Pozostała może być świadczona, ale nie musi.

   W tym wypadku, w ramach umowy masz dostęp do usług telekomunikacyjnych. Oferta promocyjna Showmax jest dodatkową promocją, podobnie jak Tidal, nie jest częścią umowy.

   • Tylko lista kanałów rzadko kiedy pojawia się w reklamach. W umowie (jeśli dobrze pamiętam) jest liczba kanałów, ale mimo to sądzę sądzę, że jakby mi zamienili programy informacyjne po opolsku na informacyjne po węgiersku to sąd przyznałby mi rację.

    Gdyby Vectra się reklamowała „Przyjdź do nas! Dostaniesz Canal+ na 12 miesięcy za darmo”, a po podpisaniu umowy „Przepraszamy, Canal+ się wycofał. Nie było to częścią umowy. Płać nam dalej” to sądzę że jest to sprawa dla UOKiK.

    • W umowach o tv masz liste kanalow gwarantowanych oraz swiadczonych promocyjnie. Jesli znika kanal z listy promocyjnych nie jest to podstawa rozwiazania umowy. Jesli znika kanal z listy kanalow gwarantowanych jest to zmiana warunkow umowy i w mysl prawa mozesz od umowy odstapic bez kar. Wyjatkiem jest sytuacja jesli kanal z listy gwarantowanej konczy nadawanie i nie jest dostepny w danym kraju.

     W twoim przykładzie jeśli vectra reklamowala by i gwarantowala c+ za free i w trakcie kanal wylaczyla ale c+ nadal jest dostepny-tak, rozwiazujesz umowe, jesli c+ zakonczyl by nadawanie calkowicie to NIE MASZ PODSTAW PRAWNYCH do wypowiedzenia umowy.

     To samo jest z paly i showmax. Chcesz to idz do sadu-powiedzą to samo a dodatkowo pokryjesz koszta sądowe. Odemnie masz wiedze za darmo.

  • jeśli rabat 100% jest określony na 12 miesięcy to jeśli showmax znika założmy po 5 miesiącach to powinien nawet zwrócić równowartość 7 miesięcy.

   • A komu maja zwracac?tobie? Placiles za cos? Play pokrywal koszt showmax nie ty. Mogles podpisac umowe showmax nie uruchamiac a cena abo nyla by taka sama.

    • Zwrócić – to było złe określenie – lepiej brzmiałoby dać upust na abonament o kwotę niewykorzystaną.

     To nie jest istotne, jeśli w umowie jest zapisane showmax przez x miesiecy to jesli nagle showmax jest przez x-y miesięcy to jest podstawa do zerwania umowy z winy operatora.
     Jeśli w umowie tego nie ma to rzecz jest oczywista – nie można nic oczekiwać od operatora.


     Inna kwestia jest to co operator zapewni w ramach rekompensaty. Jeśli o showmax była wzmianka w umowie to cokolwiek by nie zaproponował klient ma podstawy do zerwania umowy, bo przykładowo nie interesuje go kontent lub ten kontent zaproponowany przez operatora już posiada.

     • Ale abonament z uruchomionym showmax czy bez SM kosztowal tyle samo. Play pokrywal koszt SM rezygnujac częściowo ze swoiej kasy (tzw promocja). SM nie byl elementem obligatoryjnym umowy!!
      Mowilem to juz kilkakrotnie-SM byl pakietem dodatkowym a nie elementem skladowym oferty co skutkuje tym ze umowy nie mozesz zerwac z winy operatora! Znikniecie SM nie jest rownaoznaczne ze zmiana warunkow.

     • ale to nie ważne – liczą się zapisy umowy.

      Niestety to co mówisz to utopia – prosty przykład płaca w pracy. Dwie osoby robią dokładnie to samo jedna zarabia X druga zarabia X+Y.

      Tak samo z ceną za Internet – ja płacę X ale wiem że inni przy gorszych warunkach ogólnie płacą prawie 2X

      —–
      Powtórzę jeszcze raz – jeśli w umowie jest to wpisane to można się kłócić z nimi, jeśli nie ma to nie.

     • Której czesci mojej wypowiedzi nie rozumiesz? Tego ze showmax nie byl pakietem obligatoryjnym czy tego ze znikniecie SM nie zmienia warunków umowy??

      Umowe z play(czy tez innym operatorem) podpisujesz w oparciu o 3 dokumety(zalaczniki):1-cennik uslug telekomunikacyjnych(wykaz stawek za aktywnosc uzytkownika), 2-regulamin świadczenia uslug telekomunikacyjnych(dokument ten musi byc zgodny z prawem telekomunikacyjnym i zawiera ogolne postanowienia), 3-regulamin oferty promocyjnej(ten zaweira dokladne GWARANTOWANE elementy oferty, sposoby ich rozliczania i skutku przekroczenia określonych przedziałów)
      Zmiana któregokolwiek z tych dokumentów musi byc zaakceptowana przez obie strony czyli jesli operator chce/zmieni zapisy ktoregos z dokumetow MUSI cie o tym poinformowac a ty musisz zaakceptowac zmiany badz masz prawo odstapic od umowy bez ponoszenia kar. UWAGA:prawo do odstapienia od umowy nie przysluguje jesli zmiana ktoregos z dokumetow uwarunkowana jest zmiana prawa telekomunikacyjnego!!!!zmiana prawa nie zwalnia operatora z obowiazku poinformowania abonenta o zmianach.

      Dostep do SM w play regulowal osobny regulamin dotyczacy tylko i wylacznie dostepu do ów serwisu. Sam SM nie byl wpisany w regulamin uslugi telekomunikacyjnej, czyli nie byl czescia umowy. Ergo:znikniecie SM NIE ZMIENIA NIC W WARUNKACH UMOWY!!!

      Abonenci Play w ramach wspolej akcji promocyjnej mogli skorzystac z dostepu do oferty SM za 0pln na okres nie dłuższy jak 12m-cy.

 2. A kogo to obchodzi? Niech spadają i nie wracają. Nikt nie ma czasu na takie pierdoły. A kiedy pracować, kiedy spać? I tak zawaleni jesteśmy internetem, kablówkami i kanałami TV naziemnej. Jak komuś mało niech ogląda TV nonstop i zdechnie z głodu.

  • Nie oglądam TV naziemnej ani kablówki. Tę funkcję przejęły u mnie VoD (akurat Netflix, a nie Showmax). Zawsze znajdę chwilę czasu żeby obejrzeć jakiś dobry film. Nie mam zamiaru tyrać 24h na dobę. A ze względu na brak czasu i niechęć do współczesnych kin (reklamy, zachowania widowni, popcorn) wolę obejrzeć sobie coś w domu na kanapie.

   • Dobrze prawisz. Niby z jakiej racji miałbym dostosowywać swój grafik do programów telewizyjnych, które mnie interesują, jak lepiej jest sobie coś takiego włączyć gdy po prostu ma się na to chwilę? Telewizja elity mnie jest dla ludzi, którzy mają na nią czasi chyba raczej nie przywiązują zbyt dużej wagi do tego, co oglądają ani kiedy (nie wspominając jużo reklamach). Dlatego wolę netflixa.

   • Nie mówię żeby tyrać 24h/dobę, dobry film zawsze warto obejrzeć. Chociaż mam takie wrażenie, że już waszystkie dobre filmy obejrzałem. Wcale nie jest ich znowu tak dużo. Są też inne zajęcia, jak spacer lub spotkanie ze znajomymi. Nie mam zamiaru tkwić prze TV i oglądać byle czego. Pozdrawiam i życzę Zdrowych, Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku AD 2019.

 3. Czyli – redakcja bezprawnika podaje ten artykuł jako niuans bez ustosunkowania się do tego czy abonenci mają podstawy do zerwania umowy z winy operatora?

  Pytanie czy to jest jeszcze blog do tematyki prawnej czy dziennik?
  Co z analizą i wnioskami?

  ———–
  W mojej opinii jeśli w umowie jest napisane „dostęp do showmax” to jeśli teraz nagle showmax znika to podstawy jak najbardziej są – czytaj niedopełnienie warunków umowy.

  • Na umowie nie ma. Jest/byl to pakiet dodatkowy ktory MÓGŁ/NIE MUSIAŁ byc swiadczony. Swiadczenie bylo obwarowane osobnym regulaminem.

 4. Moi znajomi korzystają z showmaxa zamiast Netflixa, szczerze, po przejrzeniu ich biblioteki ciekawe jestem tylko jednego serialu, a konkretnie „rojsta”. Całą resztę albo już widziałem, albo nie byłem zainteresowany, albo dostępna jest gdzie indziej.

 5. Ciekawe co na to prawnicy. Wlasnie przejrzalem umowy, i rzeczywiscie nie ma tam wzmianki o showmax… pojawia sie jednak na fakturach, oczywiscie za Zero pln… aczkolwiek nie ukrywam ze cieszylem sie z posiadania tego dostepu za „darmo”. Wydaje mi die ze Play powinno zrobic cos bardziej sensownego, niz pisac ze to oni a nie my, i my za nich nie odpowiadamy. Podobna odpowiedz pozwala mi przypuszczac ze jak im padną nadajniki, to wine zwala na pogode, partie rządzącą, katolikow i innych zas biedny idiota ktory juz sie z nimi zwiazal bedzie mial problemy/niesmak. Wg mnie powinni zwrocic/ obnizyc rachunek on miesiecy per kli3nt/numer, ew wziac na klate masowe odejscia… skora Gruszka tak bardzo wierzy w swoja siec to moze ludzie nie urzadza rejterady;).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *