Program Bezpieczny Kredyt został zamknięty, a zastąpi go – najprawdopodobniej w drugiej połowie roku – Mieszkanie na start. Znacznie mniej mówi się jednak o Koncie Mieszkaniowym, czyli drugim elemencie programu „Pierwsze mieszkanie”. Tymczasem Konto Mieszkaniowe nie tylko nadal funkcjonuje, ale jest szansa, że warunki oszczędzania na własną nieruchomość w ramach tego rozwiązania staną się atrakcyjniejsze.
Konto Mieszkaniowe będzie atrakcyjniejsze? Jest szansa na zmianę warunków
Oprócz Bezpiecznego Kredytu poprzedni rząd wprowadził Konto Mieszkaniowe – rozwiązanie, które miało pomóc w oszczędzaniu środków na zakup nieruchomości. Konto Mieszkaniowe nadal funkcjonuje i mogą z niego skorzystać osoby, które jeszcze nie mają własnego mieszkania lub domu albo tych, które wprawdzie posiadają nieruchomość, ale chcą kupić większą i posiadają co najmniej dwójkę dzieci (przy czym w tym wypadku obowiązują też limity metrażu). Przy minimum jedenastu wpłatach w ciągu roku oszczędzający otrzymują Premię Mieszkaniową; wpłata miesięczna może natomiast wynosić najmniej 500 zł, a najwięcej 2000 zł. Minimalny czas oszczędzania wynosi 3 lata.
Mimo że z tego rozwiązania można korzystać już od ponad pół roku, to Konto Mieszkaniowe niestety nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród Polaków (i to mimo tego, że w programie mogą wziąć udział osoby w wieku 13-45 lat – a zatem można założyć konto na dziecko, a do czasu uzyskania przez nie pełnoletności kontrolę w kwestii wydatkowania środków sprawuje rodzic). Na dzień 28.12.2023 r. założono jedynie 5278 rachunków.
Wydaje się zatem, że konieczne są zmiany, mające na celu uatrakcyjnienie Konta Mieszkaniowego. Jak informuje money.pl, rząd planuje reformę w tym zakresie, a pomocy ma mu udzielić Związek Banków Polskich. Zdaniem prezesa ZBP Tadeusza Białka, nowy model konta mógłby się opierać o funkcjonowanie kas oszczędnościowo-budowlanych. Można zatem przypuszczać, że zdaniem banków dopłaty od państwa mogłyby obowiązywać przez dłuższy okres (np. 15 lat); obecnie jest to maksymalnie 10 lat.
Potrzebna szersza dostępność Konta Mieszkaniowego
Jak twierdzi również,
Operacyjnie to konto się więc nie spina i potrzebna jest gruntowna zmiana, by banki komercyjne były również zainteresowane wdrożeniem takiego instrumentu.
Obecnie Konto Mieszkaniowe można otworzyć jedynie w trzech państwowych bankach; faktem jest zatem, że aby zachęcić Polaków do oszczędzania w ramach tego rozwiązania, potrzebny jest szerszy dostęp do oferty Konta Mieszkaniowego. Być może potrzebny jest również bardziej atrakcyjny system dopłat – choć to wiązałoby się z kolejnymi kosztami. Jedno jest pewne – Konto Mieszkaniowe w obecnym kształcie nie zachęca Polaków do oszczędzania na nieruchomość, i to nawet uwzględniając fakt, że środki nie tracą na wartości (dzięki dopłacie od państwa), a dodatkowo odsetki są zwolnione z podatku Belki.