Można już założyć konto w banku, na które będzie przelewana premia od państwa. Bank Pekao z nową ofertą

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Można już założyć konto w banku, na które będzie przelewana premia od państwa. Bank Pekao z nową ofertą

W Banku Pekao można od dzisiaj otworzyć Konto Mieszkaniowe. To drugie z rozwiązań programu Pierwsze Mieszkanie, choć wywołujące znacznie mniejsze emocje niż Bezpieczny Kredyt 2 proc. Tymczasem Konto Mieszkaniowe pozwala oszczędzającym na własną nieruchomość otrzymać dopłaty od państwa.

Dopłaty od państwa dla oszczędzających na nieruchomość

Banki potwierdzają, że zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2 proc. jest coraz wyższe – od 3 lipca pierwsi śmiałkowie mogą już składać wnioski o udzielenie kredytu z dopłatą (na razie w kilku bankach). Warto jednak pamiętać, że Bezpieczny Kredyt to nie wszystko, co można uzyskać w ramach programu Pierwsze Mieszkanie. Oprócz tego osoby spełniające warunki zawarte w ustawie o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe mogą również założyć Konto Mieszkaniowe. Obecnie tylko jeden bank zdecydował się na wprowadzenie takiej oferty – mowa o Banku Pekao. Co jednak zaskakujące, osoby, które zdecydują się na założenie takiego konta, będą musiały udać się do placówki banku – choć Pekao nie wyklucza, że w przyszłości zdecyduje się umożliwić klientom założenie Konta Mieszkaniowego również drogą elektroniczną. Jak podaje bank,

Oferta nowego konta może cieszyć się zainteresowaniem w szczególności wśród rodziców młodzieży w wieku od 13 do 18, a nawet 26 lat, którzy będą w stanie odkładać środki na zakup pierwszego mieszkania dla dziecka za kilka lat.

Kto może założyć Konto Mieszkaniowe?

Jakie warunki trzeba spełniać, by móc założyć Konto Mieszkaniowe? Warunkiem jest nieposiadanie (ani teraz, ani w przeszłości) nieruchomości; osoba prowadząca rachunek nie może też mieć ukończonych 45. lat. Środki zgromadzone na koncie, razem z premią, można wydać wyłącznie na realizację własnych celów mieszkaniowych. Co istotne, trzeba również pamiętać o wpłacaniu co miesiąc odpowiedniej kwoty oszczędności. Minimalna miesięczna kwota wpłaty wynosi 500 zł, natomiast maksymalna – 2000 zł. Wpłat należy dokonywać przez co najmniej 11 miesięcy w roku; tym samym osoba gromadząca oszczędności na rachunku może zrobić sobie maksymalnie jeden miesiąc przerwy od dokonywania wpłat, jeśli nie chce utracić premii od państwa.

Warto również pamiętać, że Konto Mieszkaniowe należy prowadzić przez minimum 3 lata; maksymalny okres oszczędzania w ramach tego rachunku wynosi 10 lat. Wysokość premii mieszkaniowej przyznawanej posiadaczowi rachunku jest natomiast równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Można się spodziewać, że w najbliższej przyszłości na wprowadzenie Konta Mieszkaniowego do swojej oferty zdecydują się również inne banki – w tym m.in. te, które już w tym momencie oferują Bezpieczny Kredyt.