Już tylko kilka banków, takich jak Pekao czy ING pozwala w miarę sensowniej zarobić na oszczędnościach

Finanse Dołącz do dyskusji
Już tylko kilka banków, takich jak Pekao czy ING pozwala w miarę sensowniej zarobić na oszczędnościach

Spodziewana obniżka stóp procentowych zwiastuje nowe wyzwania dla osób, które chcą maksymalnie wykorzystać swoje oszczędności. 

Banki, reagując na decyzje banku centralnego, dostosowują stawki oferowane na kontach oszczędnościowych, a efekty tych zmian mogą być odczuwane przez oszczędzających. Coraz trudniej znaleźć konto oszczędnościowe o sensownych warunkach, a przecież naturalna karencja przy tego typu usługach też w pewnym sensie ogranicza naszą elastyczność przy transferowaniu gotówki.

Spadek oprocentowania kont oszczędnościowych

Ze spodziewaną obniżką stóp procentowych, coraz mniej banków jest w stanie zaoferować atrakcyjne oprocentowanie na kontach oszczędnościowych. Wiele z nich obniża swoje stawki, co może prowadzić do realnej utraty wartości zgromadzonych środków, biorąc pod uwagę inflację.

Jednakże, mimo trudniejszych warunków, nie brakuje banków, które nadal oferują konkurencyjne stawki. Są to na przykład ING, Pekao, PKO BP i VeloBank, które utrzymują stawki oprocentowania powyżej 7%. Prymusem w tym zakresie jest tak w ogóle Citi Handlowy, który zachowuje się, jakbyśmy właśnie stali u progu rosnącej inflacji. Bank oferuje 9,5% w skali roku, choć preferencyjnych restrykcyjnych warunkach. Większość wartych uwagi konkurentów skupia się na oprocentowaniu w okolicy 7 proc.

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Podczas wyboru konta oszczędnościowego, warto nie tylko zwrócić uwagę na oprocentowanie, ale także na inne warunki, takie jak ewentualne opłaty za prowadzenie konta czy maksymalna kwota depozytu. Wszystko to wpływa na ostateczną rentowność konta. Kiedy analizujemy ostatnie oferty kont oszczędnościowych, to najwięcej pozwala oszczędzić VeloBank – do 300 000 zł. Relatywnie skromnie wypada na tym tle Nest Bank czy Santander z górnym limitem ustalonym na poziomie 50 000 zł.

Wpływ oprocentowania na zysk

Przyjmijmy, że mamy 100 000 zł, które chcemy zdeponować na konto oszczędnościowe na 3 miesiące. Jakie korzyści przyniesie oprocentowanie na poziomie 7%? Zgodnie z zasadami odsetek złożonych, przy oprocentowaniu 7% per annum, na trzy miesiące (kwartał roku) zgromadzimy odsetki w wysokości około 1750 zł. Tyle tylko, że politycy pobierają sobie od tak zarabianych pieniędzy jeszcze stosowną dolę w wysokości 19-procentowego podatku Belki. To nie jest kraj dla ludzi z pieniędzmi.

Podsumowanie

Mimo obniżki stóp procentowych, warto rozważyć oszczędzanie na kontach oszczędnościowych, które oferują atrakcyjne oprocentowanie. Jest to bezpieczna forma oszczędzania, która pozwala zabezpieczyć swoje środki i pomnożyć je, nawet w obliczu trudniejszych warunków rynkowych. Jednakże ze smutkiem należy odnotować, że oferty kont oszczędnościowych w polskich bankach coraz lepiej dostrzegają perspektywę obniżenia stóp procentowych i oferta robi się z każdym dniem skromniejsza – obejmuje niższe oprocentowanie, a także niższą maksymalną kwotę oszczędności.

Poniżej publikujemy nasz kalkulator i porównywarkę kont oszczędnościowych (za wybranie oferty z niego wydawca Bezprawnika może, ale nie musi, otrzymać prowizję).