Koziołek Matołek może zostać usunięty z Pacanowa

Technologie dołącz do dyskusji 28.05.2015
Koziołek Matołek może zostać usunięty z Pacanowa

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Spadkobiercy wizerunku chcą by Koziołek Matołek, którego znało wiele pokoleń dzieci, został usunięty z Pacanowa.

Spadkobiercy Koziołka Matołka, słynnej bajkowej postaci, stworzonej przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, złożyli pozew dotyczący ochrony osobistych praw autorskich i majątkowych. Domagają się usunięcia jego wizerunku z Europejskiego Centrum Bajki, a także wszelkich tablic i bannerów znajdujących się w Pacanowie, stron internetowych, malowideł, biletów, etc.

Dodatkowo Europejskie Centrum Bajki ma wypłacić zadośćuczynienie za korzyści, które uzyskało dzięki wykorzystaniu wizerunku Koziołka Matołka, a także przeprosić za jego bezprawne użytkowanie.

Spadkobiercy mieli podpisaną z Europejskim Centrum Bajki umowę licencyjną, na mocy której mogło wykorzystywać wizerunek Koziołka Matołka do celów niekomercyjnych, a mimo wszystko zarobkowało na nim, sprzedając choćby gadżety przedstawiające tę postać.

Spadkobiercy zerwali umowę i oddali sprawę do sądu. Jak donosi prasa, są szanse na ugodę. Czekamy na dalsze losy sprawy i informacje czy Koziołek Matołek nadal będzie „urzędował” w Pacanowie.

Wiele spraw można załatwić polubownie, za pomocą mediacji, lub samemu wypracowując kompromis i ugodę. Jednak w przypadku, gdy ktoś koniecznie chce dochodzić swoich praw, to zawsze warto skonsultować wszelkie wątpliwości z prawnikami. Nasi specjaliści czekają na e-maile, które można wysyłać pod adres kontakt@bezprawnik.pl, dzięki czemu błyskawicznie do nich trafią. Są oni w stanie szybko rozpatrzeć wnioski i doradzić w każdej sytuacji.

Zdjęcie: Wikipedia, domena publiczna