Krajowy system e-faktur zbliża się wielkimi krokami, co powoduje obawy przedsiębiorców. Wiele firm poniosło spore koszty na przystosowanie infrastruktury komputerowej przedsiębiorstwa do wymogów KSeF, który miał zacząć obowiązywać już od lipca bieżącego roku. Ministerstwo Finansów obiecało obowiązek ten odroczyć, system naprawić i dostosować do obecnego stanu przygotowania przedsiębiorców tak, aby środki wydane na wprowadzenie systemu, nie poszły w błoto. Teraz ruszają konsultacje, a ministerstwo zaprasza przedsiębiorców do rozmów.
Faktury elektroniczne mają zapewnić jednolity rynek unijny
Przypomnijmy, że Krajowy System e-Faktur (KSeF) został przygotowany w ramach wprowadzania jednolitego, cyfrowego systemu rejestracji faktur na terenie Unii Europejskiej. Od 2022 roku przedsiębiorcy mieli możliwość dobrowolnego korzystania z faktur elektronicznych. Największym problemem w korzystaniu z tego rozwiązania był jednak brak kompatybilności systemu z dotychczas używanymi w firmach systemami komputerowymi. Przedsiębiorcy apelowali o zmiany i odroczenie wejścia w życie obowiązku.
Ministerstwo Finansów zaprasza do rozmów
Ministerstwo Finansów, zdając sobie zapewne sprawę, że system w obecnym kształcie to zapowiedź katastrofy, rozpoczęło konsultacje mające na celu jego usprawnienie. Jak zapowiedział Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda, rozpoczęcie konsultacji nie oznacza, że prace dotyczące rozwiązań prawnych i funkcjonalności systemu zaczynają się od początku. Analizując propozycje ewentualnych zmian, władze mają je rozważyć także pod kątem kosztów dla przedsiębiorców.
Grupy konsultacyjne będą się spotykały hybrydowo
Aby zapewnić jak największą dostępność, MF organizuje spotkania w grupach hybrydowych. Część osób zostanie zaproszona do siedziby ministerstwa. Natomiast reszta grupy uczestniczyć będzie w spotkaniu online. Pierwsze spotkania konsultacyjne już się odbyły i na bazie doświadczeń, ministerstwo postanowiło stworzyć grupy tematyczne. Najbliższe spotkanie odbędzie się 21 lutego z branżą faktoringu. Następnie do spotkań zaproszona jest branża dostawców mediów i branża paliwowa. Ostatnie spotkanie branżowe przeznaczone będzie dla sektora samorządowego.
Oprócz rozwiązań technologicznych konsultowane będą terminy
Z zapowiedzi spotkań wynika, że oprócz konsultowania rozwiązań technologicznych i organizacyjnych, rozmowy będą dotyczyły także realnych terminów wejścia w życie nowego obowiązku dla przedsiębiorców. Ministerstwo bierze pod uwagę wprowadzenie KSeFu w etapach. W takim przypadku, różnicowanie terminów wejścia w życie dotyczyłoby poszczególnych rozwiązań systemu.
Na konsultacje może zgłosić się maksymalnie dwóch przedstawicieli danej organizacji, instytucji czy firmy. Zapisy odbywają się przez formularz internetowy. Formularz ten wraz ze szczegółowymi informacjami jest łatwo dostępny na stronie podatki.gov.pl. Jest zatem szansa, że przedsiębiorcy, którzy zgłoszą się do konsultacji, powstrzymają zbyt pospieszne wprowadzenie nowego systemu.