Żyjemy w czasach, w których korzystanie ze współczesnych rozwiązań techniki wymaga zachowania zasad ostrożności. W szczególności dotyczy to przedsiębiorców, którym wyspecjalizowani przestępcy również nie odpuszczają, a którzy mają najwięcej do stracenia. Na szczęście Comarch oferuje podstawowy Kurs Cyberbezpieczeństwa zakończony zdobyciem certyfikatu. Dzięki niemu można za darmo przeszkolić nie tylko siebie, ale także swoich pracowników.
Skuteczny atak phishingowy to prawdziwa tragedia dla każdej firmy
Chyba każdy z nas zetknął się w ostatnim czasie z informacjami o działalności różnego rodzaju oszustów, hakerów czy cyberprzestępców. Myliłby się ten, kto sądzi, że ich ofiarami są wyłącznie osoby starsze czy skrajnie naiwne. Coraz częściej na celowniku znajdują się przedsiębiorcy, czy nawet osoby, które zdaniem przestępców potencjalnie mogą prowadzić własną firmę. Przedsiębiorcy doskonale zaś wiedzą, z jakimi kosztami wiąże się kilkudniowy paraliż w pracy, wyciek danych klientów albo wyczyszczenie firmowych kont.
Dane z raportu „State of Ransomware Poland 2024” sugerują, że nawet co piąta firma w Polsce padła ofiarą cyberataku. Aż 8 proc. poniosło z tego powodu straty przekraczające 5 milionów złotych.
Najpopularniejszą obecnie metodą dobrania się do zasobów firmy są spreparowane wiadomości e-mail z linkami, których kliknięcie prowadzi do zainfekowania złośliwym oprogramowaniem. To z kolei z jednej strony pozwala uzyskać dostęp do danych znajdujących się na firmowym sprzęcie. Z drugiej zaś prowadzi do zablokowania systemu i wystawienia żądań okupu, najczęściej w bitcoinach. Średni okup to teraz ok. 570 tys. dolarów. Oczywiście zapłacenie cyberprzestępcom nie gwarantuje tak naprawdę niczego. Robi to jednak nawet 60 proc. zaatakowanych firm.
Popularność phishingu nie oznacza, że jest on jedynym zagrożeniem, na które trzeba zwracać uwagę w codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Równie ważną kwestią jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z firmowych danych, sprzętu, czy dokumentów. Dotyczy to zresztą także tych w postaci czysto fizycznej. Niekiedy wystarczy nawet odrobina zdrowego rozsądku, by znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia jakiegoś przykrego incydentu.
Przykładem może być chociażby niekorzystanie w pracy z prywatnego laptopa, telefonu, czy skrzynki mailowej. Dobrym nawykiem jest także ustawianie dostatecznie silnych haseł. Słynne „admin1”, czy kilka takich samych cyfr nie stanowią większego wyzwania nie tylko dla naszej pamięci, ale także dla ewentualnych osób niepowołanych. Samo hasło to nie wszystko. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, żeby rzeczywiście na przykład wyrobić w sobie nawyk blokowania naszego komputera, kiedy akurat z niego nie korzystamy.
Kurs Cyberbezpieczeństwa od Comarch to darmowe rozwiązanie, z którego mogą skorzystać przedsiębiorcy i pracownicy
Jeżeli już przydarzy nam się najgorsze, to mamy jeszcze jedną szansę na zminimalizowanie szkód. Mowa o regularnym wykonywaniu kopii zapasowych naszych danych, które byłyby przechowywane w różnych lokalizacjach. Pozwala to na zabezpieczenie się nie tylko na wypadek cyberataku, ale także na ustrzeżenie się przed skutkami naturalnych klęsk i katastrof, takich jak pożary czy powodzie.
Jak się bronić przed tymi wszystkimi zagrożeniami? Istnieją sprawdzone sposoby, które mogą pomóc w poprawie poziomu cyberbezpieczeństwa w firmie. Nawet 85 proc. tego typu incydentów w Sieci to po prostu skutek ludzkiej nieostrożności. W 90 proc. cyberataków wykorzystywane są socjotechniki lub phishing. Przestępcy manipulują swoją ofiarą w taki sposób, by uzyskać pożądany rezultat. Po raz kolejny sprawdza się stare porzekadło, w myśl którego najsłabszym ogniwem każdego systemu bezpieczeństwa jest człowiek.
Nie każdy pracownik zajmuje się cyberbezpieczeństwem na co dzień. Niektórzy mogą mieć wręcz sporadyczny kontakt z komputerem. Przeszkolenie siebie i wszystkich pracowników z podstawowych zasad ochrony przed współczesnymi zagrożeniami jest mądrym posunięciem.
Na szczęście taki Kurs Cyberbezpieczeństwa zorganizował Comarch. To darmowy kurs e-learningowy zakończony zdobyciem przez uczestnika imiennego certyfikatu. Co istotne: obejmuje nie tylko informacje o tym, jak uchronić się przed atakami, ale także jak zwiększyć ogólne bezpieczeństwo naszego biznesu. By z niego skorzystać, wystarczy kliknąć link prowadzący do samego kursu i postępować zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się na stronie internetowej Kursu Cyberbezpieczeństwa od Comarch.
Nie każdy zajmuje się cyberbezpieczeństwem na co dzień, ale każdy pracownik może nauczyć się podstaw ostrożności
Co takiego w nim znajdziemy? Doświadczeni eksperci Comarch przygotowali szczegółowe omówienie problemów, które nakreśliłem wyżej. Firma od dawna tworzy oprogramowanie i kursy zgodnie z najwyższymi standardami. Kurs Cyberbezpieczeństwa podzielony został na dwie części. Pierwsza dotyczy bezpieczeństwa fizycznego. Dowiemy się z niej, jak prawidłowo należy dbać o bezpieczeństwo dokumentów. Nauczymy się podstawowych zasad posługiwania się sprzętem w taki sposób, by nikt nie uzyskał nieautoryzowanego dostępu do znajdujących się na nim danych.
To właśnie w tej części poruszono problematykę tworzenia kopii zapasowych. Dzięki niej poznany kluczową zasadę 3-2-1 oraz różne rodzaje backupów, z których możemy skorzystać. Dowiemy się także, jak ważne jest wdrożenie w firmie polityki backupu, oraz co dokładnie powinna ona obejmować. Ważne jest w końcu nie tylko samo posiadanie kopii zapasowych. Zwrócić uwagę należy między innymi na ich regularne sprawdzanie, weryfikację spójności danych czy automatyzację poszczególnych procesów.
Druga część Kursu Cyberbezpieczeństwa obejmuje bezpieczeństwo informatyczne. Nauczymy się dzięki niej sztuki tworzenia dostatecznie silnych haseł, najlepiej różnego dla każdego urządzenia czy profilu. Poznamy możliwości tkwiące w nierzadko pomijanym narzędziu, jakim jest menadżer haseł. To dużo bezpieczniejsze i wygodniejsze rozwiązanie niż zapisywanie wszystkiego w notesie, który ktoś przecież może przejrzeć albo ukraść. Przedsiębiorca dowie się także, jak rozsądnie skonstruować firmową politykę związaną z hasłami.
Kurs Cyberbezpieczeństwa porusza rzecz jasna tematykę malware: złośliwego oprogramowania wszelkiej maści, które może nam zaszkodzić na najróżniejsze sposoby. Dzięki informacjom zawartym w kursie będziemy wiedzieli, jak się przed nim uchronić. Poznamy także korzyści z zainstalowania na firmowym sprzęcie oprogramowania antywirusowego.
Nauczymy się zasad bezpiecznego korzystania z poczty elektronicznej, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie linków i załączników oraz rozpoznawania potencjalnych ataków phishingowych. Co ważne: kurs obejmuje także ich telefoniczny wariant oraz tzw. spear phishing, wymierzony bezpośrednio w konkretną ofiarę. Poruszono także tematykę sztucznej inteligencji, która może być potężnym narzędziem zarówno w ręku cyberprzestępców, jak i osób starających się uchronić przed tego typu atakami.
Jak widać, przeszkolenie siebie i pracowników za pomocą Kursu Cyberbezpieczeństwa od Comarch prowadzi do zminimalizowania ryzyka dla firmy. Pozwala także na zdobycie przydatnej wiedzy i umiejętności w przystępnej formie. Już dziś zapisz się na darmowy Kurs Cyberbezpieczeństwa z certyfikatem i edukuj swoich pracowników, aby podnieść poziom bezpieczeństwa w firmie.
Artykuł powstał w ramach współpracy reklamowej z Comarch