Liczba wyroków w sprawach o znęcanie się nad zwierzętami rośnie. Zmienia się społeczna świadomość, zmienia się wymiar sprawiedliwości

Gorące tematy Codzienne Dołącz do dyskusji (209)
Liczba wyroków w sprawach o znęcanie się nad zwierzętami rośnie. Zmienia się społeczna świadomość, zmienia się wymiar sprawiedliwości

O prawie jedną piątą wzrosła liczba przestępstw przeciwko zwierzętom. Tak wynika z najnowszych statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości. Wzrosła nie tyle liczba przestępstw, ile ich wykrywalność i liczba skazań. I dobrze, bo w Polsce wciąż brakuje świadomości, że znęcanie się nad zwierzętami, czy to przez świadome działanie, czy zaniedbanie jest karalne.

Znęcanie się nad zwierzętami statystyki

Z danych opublikowanych na stronie Informatora Statystycznego Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2017 roku skazano 663 osoby za przestępstwa przeciwko ochronie zwierząt. Dotyczyło to głównie skazań z art. 35 ustawy o ochronie zwierząt, czyli przestępstwa znęcania się nad zwierzętami. Dla porównania w poprzednich latach liczba skazanych wynosiła 592 w 2016 roku i 536 w 2015 roku.

Co pokazują statystyki?

Z jednej strony, jest to dość negatywne zjawisko, bo statystyki pokazują wzrost liczby przestępstw, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z drugiej, jest to wyraźny dowód, że zajścia tego rodzaju są traktowane coraz poważniej przez organy wymiaru sprawiedliwości. Widać to choćby po wzroście skazań na bezwzględną karę więzienia. W 2017 roku było ich 90, w 2015 – 39, a w 2016 – 56.

Co do kwestii wzrostu liczby przestępstw byłabym jednak ostrożna. Tegoroczny wynik jest moim zdaniem nie tyle rzeczywistym wzrostem ich liczby, ile wzrostem liczby spraw, które trafiają na wokandę. A to z kolei zasługa wzrostu pewnej społecznej świadomości i zaprzestania bagatelizowania sprawy.

Od pewnego czasu w Polsce obserwuje się zmianę społecznej postawy względem zwierząt.  Coraz częściej jako społeczeństwo dostrzegamy i zaczynamy uznawać za przestępstwo postawy, które jeszcze kilka lat temu były niezauważane. Dziesięć lat temu nikt nie słyszał o kampanii w obronie wigilijnego karpia. Zmienia się społeczna świadomość, zmienia się również wymiar sprawiedliwości.

To oraz zwiększająca się liczba organizacji wymusza na organach sprawiedliwości realne działania, dodatkowo wpływają na to negatywne odczucia w społeczeństwie, jakie budzi znęcanie się nad zwierzętami. Statystyki pokazują, że na przestrzeni lat sprawy tego typu są traktowane coraz poważniej i surowiej. Oczywiście pozytywnym zjawiskiem była również zmiana przepisów. Wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami są na pewno odczuwalnymi dolegliwościami i dają większy wachlarz możliwości.