Holenderscy naukowcy dowodzą, że liczniki prądu przekłamują nawet 6-krotnie na niekorzyść odbiorców!
Abonenci koncernów energetycznych w Polsce niejednokrotnie zżymają się, gdy otrzymują wysokie rachunki za zużytą energię elektryczną. Niektórzy twierdzą, że ceny za kilowat są zbyt wysokie, innym nie podoba się cena za przesył i utrzymanie linii, a jeszcze inni sądzą, że to liczniki prądu źle działają. Ci ostatni mogą mieć sporo racji.
Liczniki prądu w niektórych domach zostały wymienione na nowocześniejsze już wiele lat temu. W nowo budowanych domach są stosowane jeszcze nowocześniejsze mierniki. Podobnie dzieje się na zachodzie Europy. Holenderscy naukowcy z uniwersytetów z Amsterdamu i Enschede zbadali wszystkie nowoczesne liczniki prądu, które mają homologację i mogą być wykorzystywane przez koncerny energetyczne do sprawdzania poboru energii przez lokale różnego typu. Okazało się, że WSZYSTKIE błędnie raportują zużycie energii, gdy w monitorowanej sieci wykorzystywane są urządzenia energooszczędne.
Liczniki prądu przekłamują?
O sprawie napisał Jacek Bereźnicki z portalu Money.pl. Energooszczędne urządzenia to nie tylko nowoczesne telewizory, pralki, czy komputery. Chodzi także o nowoczesne kuchenki elektryczne, zmywarki, czy też oświetlenie diodowe. Biorąc pod uwagę fakt, że w coraz większej liczbie mieszkań i lokali usługowych instalowane są nowoczesne, ekologiczne urządzenia elektryczne, błędne działanie liczników może poważnie nadwerężyć budżet właścicieli lub ich użytkowników.
O badaniach Holendrów mówi się w całej Unii Europejskiej i nie tylko. Ludzie i naukowcy zastanawiają się, czy jeśli homologowane liczniki prądu przekłamują wskazania zużycia energii nawet do 6 razy na niekorzyść użytkownika lokalu, to czy nie powinno się ich wycofać lub zmienić procedury ich homologacji?
Operatorzy energetyczni twierdzą, że klienci nie mogą się skarżyć, bo wszystkie stosowane w Polsce liczniki prądu mają homologację, dlatego nie ma mowy o żadnych przekłamaniach i złych pomiarach. Główny Urząd Miar, który zajmuje się legalizacją różnego rodzaju urządzeń, między innymi liczników zużytej energii elektrycznej nie wypowiedział się negatywnie o wynikach badań Holendrów.
Co więcej, podkreślono, że w przypadku potwierdzenia wyników badań naukowców z Amsterdamu i Enschede, zmianie ulegną procedury i normy, które obecnie decydują o przyznaniu homologacji na liczniki prądu stosowane w Polsce.
W swoim mieszkaniu mam coraz więcej energooszczędnych urządzeń elektrycznych, a rachunki za prąd tego nie odzwierciedlają. Są nieznacznie niższe od otrzymywanych przed wymianą oświetlenia i innych sprzętów. Zastanawiało mnie to, a teraz jeszcze bardziej skłaniam się ku tezie, że liczniki przekłamują lub faktycznie nie są dostosowane do nowoczesnych energooszczędnych urządzeń. Mam nadzieję, że sprawa się szybko potwierdzi i liczniki zostaną wymienione na takie, które będą prawidłowo odczytywały pobór energii.