Z kupnem mieszkania z rynku wtórnego lepiej wstrzymać się co najmniej do końca sierpnia. Minister obiecuje kolejne ułatwienie

Nieruchomości Podatki Dołącz do dyskusji
Z kupnem mieszkania z rynku wtórnego lepiej wstrzymać się co najmniej do końca sierpnia. Minister obiecuje kolejne ułatwienie

Osoby, które w najbliższym czasie planują zakup nieruchomości z rynku wtórnego (niezależnie czy na Bezpieczny Kredyt, „zwykły” kredyt hipoteczny czy za gotówkę), być może powinny wstrzymać się z transakcją co najmniej do końca sierpnia. Chodzi o zlikwidowanie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Likwidacja podatku PCC już w sierpniu? Minister prognozuje

Zakup nieruchomości z rynku wtórnego – w porównaniu do pierwotnego – jest obarczony dodatkowym kosztem. Mowa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2 proc. wartości transakcji. To z kolei oznacza zazwyczaj konieczność zapłaty dodatkowych kilku lub kilkunastu tysięcy złotych.

Jakiś czas temu minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział jednak likwidację podatku PCC przy zakupie mieszkań „z drugiej ręki” – chociaż tylko dla osób, które kupują swoją pierwszą nieruchomość. Nabycie każdej kolejnej nadal miałoby być obarczone koniecznością zapłaty pełnej stawki podatku. Jednocześnie minister nie zdradzał, kiedy konkretnie mogłyby zakończyć się prace nad nowymi przepisami; można było przypuszczać, że likwidacja podatku PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości nastąpi albo pod koniec roku, albo na początku kolejnego.

Teraz jednak okazuje się, że likwidacja podatku PCC może nastąpić już w sierpniu. Jak na wczorajszej konferencji ocenił minister Waldemar Buda,

Myślę, że mniej więcej pod koniec sierpnia będzie zlikwidowany podatek od czynności cywilnoprawnych zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym.

Jak dodał minister,

Ustawa jest przeprocedowana przez Sejm, teraz jest w Senacie, później decyzja pana prezydenta, ale z końcem sierpnia powinniśmy już mieć tę regulację i zniesienie tego podatku.

Tym samym – przynajmniej w teorii – wystarczyłoby wstrzymać się jeszcze tylko ok. dwa miesiące, by zaoszczędzić kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Kupujący pierwszą nieruchomość będą mogli skorzystać podwójnie

Likwidacja podatku PCC w sierpniu byłaby również niezwykle na rękę tym osobom, które jednocześnie planują w tym roku sfinansować zakup nieruchomości Bezpiecznym Kredytem. Oba nowe rozwiązania (zarówno likwidacja podatku od czynności cywilnoprawnych jak i Bezpieczny Kredyt) są kierowane właśnie do osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie. Jednocześnie warto mieć świadomość, że od przyszłego roku będą już obowiązywać limity w Bezpiecznym Kredycie – co oznacza, że w kolejnych latach będzie udzielanych mniej kredytów z dopłatą. To z kolei powoduje, że osoby, które chciałyby skorzystać i na likwidacji PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości, i z Bezpiecznego Kredytu, powinny polować na nieruchomość między wrześniem a grudniem. Uwzględniając jednak fakt, że osób chcących kupić mieszkanie na kredyt z dopłatą może być sporo, to znalezienie wymarzonej nieruchomości w tak krótkim czasie (i założonym budżecie) może być trudne.