4 proc. na lokacie może być niedługo nowym standardem. Lepiej się na to przygotować

Finanse Dołącz do dyskusji
4 proc. na lokacie może być niedługo nowym standardem. Lepiej się na to przygotować

Obecnie oprocentowanie lokat utrzymuje się na poziomie ok. 6-8 proc. Podobnie jest w przypadku kont oszczędnościowych. Wiele wskazuje jednak na to, że za jakiś czas będziemy musieli pożegnać się z takimi ofertami – i poziom oprocentowania, który obecnie wydaje nam się niski (biorąc pod uwagę to, co działo się kilka miesięcy temu) już niedługo będziemy uznawać za więcej niż zadowalający.

Lokaty oprocentowanie na poziomie 4-5 proc. To może nas czekać w niedalekiej przyszłości

Niedawno podawałam na łamach Bezprawnika, że obecnie najlepiej oprocentowaną lokatę oferuje Credit Agricole – ale trzeba spełnić szereg dodatkowych warunków, by móc liczyć na oprocentowanie 8 proc. Przeważają jednak oferty lokat oprocentowanych na poziomie 6-7 proc.; podobnie jest w przypadku kont oszczędnościowych (wyjątkiem jest tu oferta Raiffeisen Digital Banku). Może się jednak okazać, że warto zakładać lokaty, póki są oprocentowanie na tym poziomie co teraz – bo już niedługo może być znacznie gorzej.

Skąd takie przypuszczenia? Z szacunków HREIT wynika, że w ostatnich latach przeciętne oprocentowanie promocyjnych lokat było przeważnie wyższe od stawki WIBOR 3M o 0,5 pkt proc. To z kolei oznacza, że jeśli zależności obserwowane już od lat, to najprawdopodobniej w ciągu kolejnych dwóch lat lokaty będą oprocentowane maksymalnie na poziomie 5 proc. (a można się też domyślać, że znacznie częściej pojawiać się będą oferty lokat na 4 proc.).

Teoretycznie osoby, które chcą ulokować swoje oszczędności na lokacie, wciąż mają na to jeszcze sporo czasu; potencjalne zmiany oprocentowania depozytów opierają się na kontraktach FRA i przewidywaniach rynku m.in. co do poziomu stóp procentowych. Te natomiast niemal na pewno będą spadać, ale nie będą to spadki drastyczne czy szybkie – wręcz bardziej prawdopodobne jest, że przez jakiś czas (nie licząc może decyzji RPP z najbliższego posiedzenia, które zaczyna się już dzisiaj) stopy procentowe będą utrzymywać się na niezmienionym poziomie. Spadek oprocentowania bankowych lokat i kont oszczędnościowych jest jednak niemal pewny w dłuższej perspektywie – i być może dlatego warto byłoby zainteresować się ofertami banków już teraz.

Jest tylko jeden problem

Przed założeniem lokaty w banku część osób może powstrzymywać fakt, że może i oprocentowanie w skali roku jest jeszcze stosunkowo niezłe, ale za to sama lokata zakładana jest raczej na stosunkowo krótki okres (często są to 3 miesiące lub ew. 6 miesięcy, a lokatę można wprawdzie przedłużyć, ale na mniej korzystnych warunkach). Można zatem podejrzewać, że jeśli ktoś jeszcze nie założył lokaty, to właśnie z tego względu – i ewentualnie z powodu konieczności spełnienia dodatkowych warunków w przypadku niektórych ofert.