Luka mieszkaniowa w Polsce wynosi od 1,8 do 2 mln lokali. Konieczność zmniejszenia lub zlikwidowania jej jest tematem wielu narad i paneli eksperckich, których wnioski często nie są optymistyczne. Co ważne, luka mieszkaniowa jest większa aniżeli 20 lat temu. Wówczas wynosiła ona 1,5 mln lokali, co może wydawać się nielogiczne, gdyż od tego czasu nastąpił w Polsce znaczący spadek liczby urodzeń. Jednak jest także inny powód chronicznego braku mieszkań w Polsce.
Potrzeby singli i osób starszych także wydatnie napędzają lukę mieszkaniową w Polsce
Przyjęło się sądzić, że luka mieszkaniowa jest nierozerwalnie związana z potrzebami posiadania własnej nieruchomości przez rodziny z dziećmi czy młode małżeństwa. Problem ten jednak nie wygląda do końca w taki sposób, a o przyczynach pogłębiającej się luki mieszkaniowej w Polsce mówili uczestnicy Kongresu Finansowania Nieruchomości, który był poświęcony potrzebom mieszkaniowym Polaków.
Profesor Tomasz Komornicki w wypowiedzi opublikowanej na łamach Bank.pl, stwierdził, że obecnie mamy do czynienia z zupełnie inną strukturą gospodarstw domowych. Jego zdaniem kiedyś były one bardziej wielopokoleniowe, co samo w sobie odbijało się na innych oczekiwaniach mieszkaniowych Polaków, dla których bardziej liczył się standard mieszkań, a nie ich liczba. Obecnie jednak mamy do czynienia z pogłębianiem się luki mieszkaniowej także dlatego, że oczekiwania mieszkaniowe singli czy osób starszych także zaczęły grać kluczową rolę na rynku mieszkaniowym.
Prof. Komornicki widzi tutaj jednak kluczową rolę w terenach, które znajdują się poza ścisłym obszarem największych polskich metropolii. Poprzez wysoki standard życia, mogą one stawać się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do mieszkania, jednak nie będą w stanie wyprzedzić w tym aspekcie największych miast.
Polska nadal jest krajem z jednym z najniższych wskaźników mieszkań na 1000 mieszkańców w Europie
Pomimo tego, że mamy w Polsce do czynienia z pogłębiającym się kryzysem demograficznym, luka mieszkaniowa nie zmniejsza się także z powodu bardzo dużego napływu obywateli Ukrainy do naszego kraju. Eksperci od dawna apelują o to, aby przyspieszenie procedur administracyjnych grało kluczową rolę w zasypywaniu luki mieszkaniowej. Fachowcy mają tutaj na myśli przeciągające się terminy uzyskania pozwoleń na budowę, co w znacznej mierze spowalnia stawianie budynków i oddawanie nowych mieszkań do użytku. Administracja państwowa powinna ułatwiać procedury, aby zasypywanie luki mieszkaniowej było dużo bardziej sprawne i widoczne. Jednym ze sposobów na poprawę sytuacji jest wykorzystywanie np. terenów poprzemysłowych, które znajdują się w największych miastach w Polsce.