Legalizacja homoseksualnych małżeństw realnie przekłada się na spadek samobójstw wśród nastolatków

Gorące tematy Rodzina Dołącz do dyskusji (738)
Legalizacja homoseksualnych małżeństw realnie przekłada się na spadek samobójstw wśród nastolatków

Jak często rozmyślacie o sprawach homoseksualistów? Ja w sumie nigdy, więc zupełnie nie przeszkadza mi idea związków partnerskich czy nawet małżeństw osób tej samej płci. Co więcej, najnowsze badania dowodzą, że mają korzystny wpływ na młodych ludzi. 

Najnowsze badania donoszą, że polityka sprzyjająca uznawaniu małżeństw tej samej płci w Stanach Zjednoczonych pozytywnie wpływa na ograniczenie liczby samobójstw popełnianych przez młodych ludzi – oczywiście najczęściej takich, którzy identyfikują siebie jako homoseksualiści, biseksualiści lub też sami jeszcze nie są w stanie rozstrzygnąć, po której stronie rzeczki chcieliby pozostać.

Zgodnie z badaniami JAMA Pediatrics po tym jak w 2015 roku w całych Stanach Zjednoczonych zalegalizowano małżeństwa homoseksualistów, liczba prób samobójczych wśród licealistów spadła o 7 procent, czyli mniej więcej 134 000 takich incydentów.

Samobójstwa zabijają amerykańskich nastolatków

Samobójstwa to druga najczęstsza przyczyna śmierci osób w wieku 10-24 lat w Stanach Zjednoczonych. Badania przeprowadzone przez inną organizację wskazują, że nastolatkowie, którzy postrzegają siebie jako homoseksualistów lub biseksualistów są narażeni na wyższe ryzyko popełnienia samobójstwa. W 2015 roku aż 25% wszystkich deklarujących taką orientację amerykańskich licealistów (high school) miała deklarować próbę samobójczą. Wśród uczniów heteroseksualnych współczynnik ten też był zresztą wysoki, bo wynosił 6%.

Amerykanie wyciągają więc taki wniosek, że na poczucie samoakceptacji wpływa nie tyle poczucie poniżenia, zaszczucia itd. przez osoby będące jawnie antyhomoseksualne, ale przede wszystkim aprobata i uznanie przez prawo na równych zasadach.

Małżeństwa homoseksualne to temat, który w Polsce nie istnieje

Polska jako kraj o dość konserwatywnych poglądach, ja zresztą w ten nurt się wpisuję, nie jest szczególnie przychylna prawom homoseksualistów i to niezależnie od tego czy rządzi lewica, prawica czy partia centrowa. Pisaliśmy między innymi o wykluczaniu homoseksualistów z oddawania krwi, a całkiem niedawno o tym, że choć małżeństwa jednopłciowe w naszym kraju nie istnieją, to prokuratura i tak szuka gejów i lesbijek w aktach stanu cywilnego. Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził z kolei swego czasu, że prawo do małżeństwa homoseksualnego nie jest przyrodzonym prawem człowieka i zależy od ustawodawcy.

Nie obracam się w gronie osób homoseksualnych i rzadko kiedy o nich myślę. Jednakże amerykańskie statystyki dotyczące samobójstw w bardzo obrazowy sposób pozwalają w sposób czysto humanitarny spojrzeć na tę kwestię i skłaniają do refleksji.