Mandat za przewóz choinki może mocno zaburzyć świąteczny budżet. Oto co zrobić, by uniknąć problemów

Moto Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji
Mandat za przewóz choinki może mocno zaburzyć świąteczny budżet. Oto co zrobić, by uniknąć problemów

Nawet 500 złotych – tyle może wynosić mandat za niezgodny z przepisami przewóz choinki. Wybierając drzewko świąteczne warto więc zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale także przepisy regulujące jego transport. W przeciwnym razie pierwszy świąteczny prezent nie będzie należał do najprzyjemniejszych.

Jak przewozić choinkę?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że przepisy nie regulują wprost, w jaki sposób możemy przewozić drzewko świąteczne. Nie oznacza to jednak, że w tej kwestii panuje pełna dowolność. Właściwych regulacji należy szukać w Prawie o ruchu drogowym.

Zgodnie z ogólnymi warunkami przewozu ładunku, choinka nie może wystawać z tyłu poza jego obrys o więcej niż 2 m. Z przodu dopuszczalny limit wynosi zaledwie 0,5 m od obrysu pojazdu i jednocześnie maksymalnie 1,5 m od siedzenia kierowcy. Co do zasady szerokość naszego auta wraz z ładunkiem nie powinna przekraczać łącznie 2,55 m, a jeśli sam pojazd ma takie rozmiary, to granica zwiększa się do 3 m. Trzeba też pamiętać, że kierowca jest zobligowany do odpowiedniego oznaczenia ładunku.

Nieco mniejsze choinki można też przewozić w środku pojazdu, nawet przy rozłożonych tylnych siedzeniach. Policja uczula jednak, by nie praktykować jazdy z otwartym bagażnikiem. W takiej sytuacji do środka dostają się bowiem trujące spaliny, które mogą wpływać na ogólne samopoczucie kierowcy. No i pozostaje jeszcze kwestia ograniczenia widoczności kierowcy. Tutaj również należy zachować zdrowy rozsądek.

Mandat za przewóz choinki – ile wynosi?

Wysokość kar za poszczególne wykroczenia dotyczące ładunków nie jest szczególnie wysoka. W przypadku złamania kilku reguł mandat za przewóz choinki może jednak wynieść nawet 500 złotych. Ciekawostką jest, że w Polsce kierowcy nie są karani za przekroczenie dopuszczalnych limitów dotyczących wystawania ładunku poza obręb auta.

Mandat można jednak otrzymać chociażby za umieszczenie choinki w sposób zasłaniający urządzenia sygnalizacyjne, a także tablice rejestracyjne. W tym pierwszym przypadku mandat wyniesie 100 złotych, w drugim 200 złotych. Mandatem w wysokości 300 złotych karane jest z kolei przewożenie ładunku nieoznaczonego lub oznaczonego w sposób niewłaściwy. Jeśli chodzi o punkty karne, to na ten moment przepisy nie przewidują ich przyznawania przy wykroczeniach dotyczących przewozu ładunku.

W porównaniu z taryfikatorem dotyczącym przekroczeń prędkości, wskazane mandaty i tak nie są wysokie. Po tegorocznych zmianach łatwo można dostać grzywnę liczoną w tysiącach złotych, co generalnie nie przeszkadza, a wręcz podoba się Polakom. Myślę jednak, że mandat za przewóz choinki to jedna z tych rzeczy, na którą zbytnio nikt przed świętami nie czeka.

Warto więc przed dokonaniem zakupu dokładnie zmierzyć drzewko pod kątem naszych możliwości transportowych. Najlepszym sposobem będzie oczywiście wypożyczenie większego auta z osobną skrzynią ładunkową. Na to nie każdy może jednak sobie pozwolić zarówno ze względów finansowych jak i organizacyjnych. W takim przypadku wystarczy dobre przygotowanie samochodu i ewentualne zmniejszenie oczekiwań co do wielkości choinki.