REKLAMA
  1. Home -
  2. Finanse -
  3. mBank Hipoteczny i Compensa miały żądać od klientów wyniku badań na HIV i badań radiologicznych. RPO reaguje
mBank Hipoteczny i Compensa miały żądać od klientów wyniku badań na HIV i badań radiologicznych. RPO reaguje

Większość osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że aby uzyskać kredyt hipoteczny, należy najpierw przedstawić odpowiednie dokumenty. Mowa m.in. o zaświadczeniu o zarobkach czy dokumentach związanych z nieruchomością, której zakup miałby zostać sfinansowany kredytem. Nikt raczej nie spodziewa się jednak konieczności przedstawienia wyników badań na HIV czy badań radiologicznych. Tymczasem właśnie tego miały zażądać od klientów mBank Hipoteczny S.A. i Compensa Vienna Insurance Group.

mBank Hipoteczny i Compensa muszą się tłumaczyć. Klienci mieli przedstawić m.in. wynik badania na HIV

Zgodnie ze skargami, które wpłynęły do Biura RPO, problem dotyczył procesu zawierania umowy kredytu hipotecznego powiązanego z umową ubezpieczenia na życie, stanowiącą zabezpieczenie spłaty. Jak na swojej stronie informuje Rzecznik, wnioskodawcy wskazują, że w ramach oceny ryzyka instytucje wymienione wyżej - czyli mBank Hipoteczny S.A. i ubezpieczyciel Compensa - miały żądać od przyszłych kredytobiorców przedstawienia wyników badań laboratoryjnych, radiologicznych (np. zdjęć rentgenowskich) oraz wykonania testu na obecność wirusa HIV. W ocenie skarżących, praktyki te nie miały uzasadnienia medycznego, a dane wrażliwe miały być przekazywane bez adekwatnych zabezpieczeń.

Gdzie leży granica? RPO wskazuje na naruszenie szeregu przepisów

W swojej interwencji Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że takie działania mogą naruszać szereg aktów prawnych, od Konstytucji RP po szczegółowe ustawy. Przede wszystkim żądanie tak szerokiego zakresu danych o stanie zdrowia może być sprzeczne z zasadami RODO, w tym zasadą minimalizacji danych i proporcjonalności.

REKLAMA

Co więcej, praktyka ta może naruszać konkretne przepisy chroniące prawa pacjentów. Zgodnie z Prawem atomowym, badania radiologiczne, niosące ze sobą ryzyko napromieniowania, mogą być zlecane wyłącznie przez osobę z kwalifikacjami medycznymi i za świadomą zgodą pacjenta. Z kolei ustawa o zapobieganiu chorobom zakaźnym stanowi, że test na HIV może być wykonany tylko za wyraźną i dobrowolną zgodą pacjenta, co wyklucza możliwość przymusowego testowania na żądanie instytucji finansowej.

Bank zaprzecza, UODO "analizuje sprawę"

W odpowiedzi na pytania Polskiej Agencji Prasowej, mBank poinformował, że udzielenie kredytu nie było uzależnione od przystąpienia do ubezpieczenia, a bank na żadnym etapie nie wymagał od klientów badań medycznych. Zgodnie z oświadczeniem, ewentualne skierowania na badania były wydawane wyłącznie przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w oparciu o ankietę medyczną, a bank nie miał dostępu do wyników tych badań.

REKLAMA

Urząd Ochrony Danych Osobowych potwierdził, że analizuje sprawę i udzieli szczegółowych informacji po wystosowaniu oficjalnej odpowiedzi do RPO. Już teraz można się jednak spodziewać, że rozstrzygnięcie sprawy może mieć w przyszłości wpływ na ustalenie granic w pozyskiwaniu danych medycznych przez instytucje finansowe w procesie oceny ryzyka.

REKLAMA
Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi