Bank zastępuje państwo. W mBanku założysz firmę online i nie zobaczysz żadnego urzędnika

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (225)
Bank zastępuje państwo. W mBanku założysz firmę online i nie zobaczysz żadnego urzędnika

Banki prześcigają się w pomysłach na zdobycie nowych klientów, zwłaszcza biznesowych. Standardem wydają się konta, które pozwalają na prowadzenie prostej księgowości i wystawianie faktur. mBank poszedł o krok dalej. Od teraz w banku założysz firmę. Bez wychodzenia z domu.

Ilość formalności do załatwienia przy otwieraniu swojej firmy może przytłoczyć niejednego przyszłego przedsiębiorcę. Nie każdy przecież otwiera kancelarię prawną czy biuro doradztwa podatkowego. Do tego wszystkiego dochodzi podejście urzędników i prawa, które nakazują traktować przedsiębiorców niczym profesjonalistów. Niestety w tym złym znaczeniu tego słowa, ponieważ sprowadza się to do stawiania im wygórowanych wymagań, którym nie wszyscy potrafią lub chcą sprostać. Drobni przedsiębiorcy chcą po prostu wykonywać swoją pracę i być w porządku względem wszystkich urzędów. Wprowadzona zasada jednego okienka tylko z nazwy jest ułatwieniem.

mBank postanowił walczyć z tym stereotypem i w tym celu wystartował z nową usługą, z której przykład powinni brać rządzący. Od teraz w tym banku można założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Co więcej – można to zrobić bez wychodzenia z domu, a bank twierdzi, że formalności zajmą nie więcej niż 10 minut. Osoby, które nie są klientami mBanku, również mogą skorzystać z tej usługi. W ich przypadku konieczna jednak będzie wizyta w oddziale w celu potwierdzenia tożsamości.

mBank – zakładanie firmy jest banalnie proste

Jeden prosty formularz do wypełnienia pozwoli na założenie Profilu Zaufanego, złożenie wniosku o rejestrację firmy w CEiDG, uzyskanie numeru NIP i REGON oraz potwierdzi poprawność złożonych danych. Oczywiście w pakiecie przychodzą usługi bankowe oferowane przez mBank, a więc konto firmowe, które umożliwia prowadzenie prostej księgowości i wystawianie faktur. Być może w przyszłości usługa umożliwi składanie wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej.

Zawieszenie działalności gospodarczej. Na jaki okres? Jak złożyć wniosek? Czy muszę płacić składki ZUS? Odpowiadamy

Cały proces odbywa się oczywiście w porozumieniu z  Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii. Nie ma więc możliwości, aby za jakiś czas okazało się, że założona w ten sposób działalność figuruje jedynie w księgach banku, a nie rejestrach państwowych. Dodatkowo bank uruchomił infolinię dla klientów, która umożliwia uzyskanie konsultacji u profesjonalnej księgowej.

Po raz kolejny okazuje się, że po prostu można.