Handel fałszywymi mDowodami niestety ma się całkiem dobrze

Prywatność i bezpieczeństwo Dołącz do dyskusji
Handel fałszywymi mDowodami niestety ma się całkiem dobrze

W sieci pojawił się kolejny poważny problem. Jest nim handel fałszywymi mDowodami. Podróbki tych cyfrowych dokumentów wyglądają niemal identycznie jak oryginały. Podrobiony mDowód można kupić już za 20 zł.

Fałszywe dokumenty są wykorzystywane głównie przez dzieci, które chcą kupić alkohol, papierosy lub napoje energetyczne z pominięciem ograniczeń wiekowych. Fałszerze ogłaszają się w mediach społecznościowych i pod przykrywką łatwego sposobu uzyskania „legalnych” dowodów robią szwindel.

Fałszywe mDowody niosą za sobą bardzo duże zagrożenie

Oprócz nielegalnych zakupów alkoholu czy papierosów fałszywe mDowody mogą być wykorzystywane do dużo bardziej niebezpiecznych celów. Oszuści mogą wykorzystać podróbki do wyrobienia duplikatów kart SIM, a następnie przejąć dostęp do kont bankowych, wykorzystując kody do zatwierdzenia przelewów.

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że problem nie wynika z niewystarczających zabezpieczeń oryginalnej aplikacji mObywatel, lecz z braku nawykowego weryfikowania oryginalności sprzedawanych mDowodów.

Zamiast wierzyć na słowo, trzeba weryfikować autentyczność dokumentu

Po ujawnieniu problemu Ministerstwo Cyfryzacji wydało komunikat, w którym wyjaśnia, jak rozpoznać fałszywe mDowody. Resort zaleca dokładną weryfikację aplikacji i dokumentów.

Oryginalny mDowód można potwierdzić na kilka sposobów, m.in. poprzez zeskanowanie kodu QR wygenerowanego przez aplikację albo skorzystanie z kodu liczbowego pod QR. Ponadto należy zwrócić uwagę na dynamiczne elementy dokumentu. Są nimi m.in.: flaga Polski, aktualna data i godzina oraz hologram i data ostatniej aktualizacji danych. Użytkownik może również potwierdzić autentyczność aplikacji mObywatel poprzez przełączanie się między różnymi ekranami usług i funkcji.

Gdy potwierdzasz swoją tożsamość, upewnij się, że dokumenty są sprawdzane przez oficjalne instytucje i zaufane systemy. Jeśli weryfikujesz dokument:

  • korzystaj z aplikacji mObywatel lub eDO App,
  • unikaj podawania danych osobowych przez telefon czy e-mail,
  • sprawdzaj, czy numer CAN lub kod QR są prawidłowo skanowane.

Wersja mObywatel 2.0 jest dostępna do pobrania za darmo w Google Play i App Store

To narzędzie mocno ułatwia życie, pozwala na załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dzięki niej masz wszystkie ważne dokumenty zawsze pod ręką. Możesz jej użyć w urzędach, u lekarza czy przy wypożyczaniu samochodu.

Jedną z przydatnych funkcji jest mPrawo Jazdy, czyli cyfrowa wersja dokumentu, która może przydać się podczas kontroli drogowych. Kolejną wygodną opcją jest e-Recepta, pozwalająca na przeglądanie, pobieranie i realizację recept. Rodziny z co najmniej trojgiem dzieci mogą skorzystać z mKDR, czyli mobilnej Karty Dużej Rodziny, uprawniającej do zniżek i ulg. Osoby planujące podróż zagraniczną znajdą w aplikacji zakładkę Polak za Granicą, zawierającą niezbędne informacje dotyczące wiz, przepisów celnych czy zasad wjazdowych do różnych krajów.

Kolejna praktyczna opcja to Bezpieczny Autobus, pozwalająca na szybkie sprawdzenie, czy pojazd, którym zamierzamy podróżować, ma ważne badanie techniczne i polisę OC. Kierowcy docenią też dostęp do Rejestru Punktów Karnych i umożliwienie bieżącego monitorowania liczby zgromadzonych punktów za wykroczenia drogowe.