Wyobraźmy sobie człowieka, który kupuje mieszkanie na cichym osiedlu, z widokiem na mały lasek. Każdego ranka w swoim nowym lokum słyszy świergot ptaków, a pijąc kawę napawa się obrazem zieleni za oknem. Pewnego dnia jednak zamiast znajomego ćwierkania, budzi go dźwięk piły motorowej przeplatany z głośnymi dysputami budowlańców. Szybko okazuje się, że w okolicy już nie będzie drzewek i ptaszków, ale centrum handlowe, park trampolin, czy cokolwiek innego, co zdecydowanie nie uprzyjemni życia mieszkańcom. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zawierał informację o inwestycji. Tyle, że nabywca lokalu do niego nie zajrzał.
Choć sytuacje takie jak opisana powyżej, mogą wydawać się niewiarygodne, to jednak dochodzi do nich. Zwłaszcza jeśli ktoś decyduje się na kupno nieruchomości w niezagospodarowanej jeszcze okolicy. Im więcej wolnych działek w pobliżu, tym większe jest „pole do popisu” dla deweloperów. Dobra informacja jest jednak taka, że wszelkie duże inwestycje z wyprzedzeniem opisuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Czym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i jak go znaleźć?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (w skrócie: MPZP) jest aktem prawa miejscowego, a także aktem planistycznym. Najprościej można się z nim zapoznać za pośrednictwem strony internetowej danej gminy. Informacje o obowiązujących lub będących w trakcie sporządzania planach miejscowych otrzymamy również w urzędzie. Każda gmina w Polsce musi dysponować MPZP.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ustala się przeznaczenie terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określa sposób zagospodarowania i warunków zabudowy terenu.
To właśnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego umożliwia inwestorowi otrzymanie pozytywnej decyzji i pozwolenia na budowę. Jest to więc akt niezwykle ważny zarówno dla deweloperów, jak i dla osób, które zastanawiają się nad wyborem działki pod budowę domu jednorodzinnego.
Co istotne, zapoznanie z MPZP, poza informacjami na temat przewidywanych funkcji, intensywności i wysokości planowanej zabudowy, pozwoli zainteresowanemu ocenić, jak zmieni się wartość zakupionej przez niego nieruchomości. Wiadomo, że mieszkanie w okolicy parku, ścieżki zdrowia, czy lasu będzie przez kupujących bardziej pożądane, niż lokal tuż obok ruchliwej ulicy.
Dla wiekszości osób bardzo ważna przy zakupie nieruchomości jest także kwestia połączeń drogowych. Chociażby ze względu na czas dojazdu do pracy, szkoły, czy najbliższej przychodni. Informacje na temat rozbudowy dróg i podobnych inwestycji transportowych również znajdziemy w MPZP.
Nie rozumiesz MPZP? Najlepiej poradź się kogoś, kto się na tym zna
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego składa się z dwóch części: tekstowej i graficznej w formie planu. Zarówno zapisy w akcie, jak i plany, mogą dla wielu osób okazać się mało zrozumiałe.
Warto jednak postarać się dokładnie zapoznać z tym dokumentem. Jeśli sami nie możemy go odszyfrować, można poprosić o pomoc na przykład agenta nieruchomości albo urzędnika. Dla znakomitej liczby osób kupno mieszkania albo budowa domu to największe inwestycje w życiu. Zapoznanie z MPZP pomoże w podjęciu decyzji na temat wyboru okolicy, w której chcemy zamieszkać. Dzięki tej wiedzy, unikniemy też w przyszłości przykrych rozczarowań.