W przypadku aplikacji mObywatel nowe funkcje są wdrażane cyklicznie. Ma to poprawić dostępność usług cyfrowych i ułatwić życie Polakom. Tym razem padło na walkę z zagrożeniami w internecie i w aplikacji znalazła się rozszerzona usługa „Bezpiecznie w sieci”. Teraz można zgłaszać cyberataki, nielegalne treści, czy oszustwa przy użyciu kilku kliknięć.
Cyberbezpieczeństwo coraz ważniejsze
W dobie, gdy spora część życia przeniosła się ze świata realnego do sieci, cybebezpieczeństwo jest szczególnie ważne. Teoretycznie widza o zagrożeniach w internecie jest powszechna, nie przeszkadza to jednak oszustom. I niestety czasem próby cyberataków, propagowania fałszywych (bądź też nielegalnych, na przykład tych dotyczących ideologii nazistowskiej), czy też oszustw są całkiem skuteczne.
Oczywiście wszelkie niepokojące treści należy zgłaszać – o tym wie każdy Polak. Nie każdy jednak wie, gdzie takie zdarzenia zgłosić. Oczywiście najbardziej adekwatna wydaje się policja, jednak internauci często zastanawiają się, czy sprawa faktycznie jest na tyle poważna, żeby zajmować nią czas mundurowym. I tutaj z odsieczą wchodzi aplikacja mObywatel – nowe funkcje pozwalają bowiem na szybkie zgłoszenie problemu.
mObywatel – nowe funkcje i nowe możliwości
Aplikacja mObywatel już od jakiegoś czasu oferuje usługę „Bezpiecznie w sieci”, jednak teraz jej funkcjonalność została rozbudowana. Do niedawna bowiem owszem, można było szybko zgłosić podejrzane działania lub treści, na które użytkownik natrafił w internecie. W razie zgłoszenia aplikacja działała według zaprogramowanego schematu i wysyłała użytkownikowi odpowiednie instrukcje dalszego działania, a samo zgłoszenie trafiało do odpowiedniej instytucji, zajmującej się tego typu problemami.
Funkcja była dedykowana zgłaszaniu oszustw internetowych, prób wyłudzeń, podszywających się pod firmy, czy instytucję połączeń i wiadomości SMS, czy też wskazywania złośliwych stron internetowych. Obecnie usługa została rozszerzona o możliwość szybkiego zgłoszenia nielegalnych treści. Można więc w ten sposób zgłosić niebezpieczne virale (o których co jakiś czas słyszymy i które nakłaniają internautów do popełniania przestępstw, niebezpiecznych zachowań, czy nawet targnięcia się na swoje życie), czy materiały propagujące niepokojące zachowania wobec dzieci, przemoc, czy też nawołujące do nienawiści na tle rasowym. Jak podaje NASK:
Nowa funkcja w aplikacji mObywatel pozwoli na proste zgłaszanie nielegalnych treści i tym samym ułatwi walkę z takimi materiałami. Statystyki zespołu Dyżurnet.pl NASK jasno pokazują, że liczba powiadomień dotyczących potencjalnie nielegalnych treści publikowanych w internecie rośnie. W ubiegłym roku wpłynęło do nas ponad 18 tys. takich zgłoszeń, natomiast tylko w tym roku w okresie styczeń-wrzesień podobnych zgłoszeń przyjętych przez Dyżurnet.pl było już niemal 23,5 tys. Właśnie dlatego każde narzędzie ułatwiające interwencję obywateli jest bardzo cenne – powiedziała Martyna Różycka, Kierowniczka Działu Reagowania na Nielegalne Treści w Internecie Dyżurnet.pl NASK.
Nie bądź obojętny – zgłaszaj!
Jak informuje NASK, postawa obywateli względem zagrożeń w sieci jest w tym przypadku kluczowa. To dzięki zgłoszeniom można szybko namierzyć niebezpieczne, czy też nielegalne treści i odpowiednio przeciwdziałać takiemu procederowi. A niestety w internecie aż roi się od fałszywych informacji, prób oszustwa, czy właśnie treści, które powinny wzbudzić przynajmniej niepokój internautów.
Takie treści to na przykład strony wyłudzające dane, fałszywe wiadomości e-mail, czy SMS, strony phishingowe, czy materiały obrazujące przemoc, bądź też nawołujące do przestępstw, lub wywołujące niepokój, czy nienawiść pod względem danej grupy społecznej. Mając aktualną wersję aplikacji mObywatel (4.45 i późniejsze) wystarczy wejść w opcję „bezpieczeństwo w sieci”, wybrać „zgłoś incydent”, a następnie wskazać, jako incydent chcemy zgłosić. Wtedy otrzymamy instrukcje dalszego postępowania. Jak informuje NASK:
Każdy użytkownik może zdecydować, czy przekazuje swoje zgłoszenie anonimowo, czy też chce załączyć swój adres e-mail, aby otrzymywać powiadomienia o statusie sprawy. Niezależnie od tego, jaka forma zgłoszenia zostanie wybrana, wszystkie sprawy będą rozpatrywane równie uważnie. Możliwość pozostania anonimowym służy wyłącznie większemu komfortowi osoby zgłaszającej.