Co zrobić, żeby małżonek nie dziedziczył?

Rodzina Dołącz do dyskusji
Co zrobić, żeby małżonek nie dziedziczył?

Co zrobić żeby małżonek po mnie nie dziedziczył? To pytanie zadaje sobie wiele osób po rozwodzie lub w trakcie małżeństwa. Bywa przecież tak, że nie chcemy, aby nasz majątek przeszedł w ręce naszego małżonka i dzieje się tak z co najmniej kilku powodów. Jak zadbać o swoje sprawy, aby uregulować tę kwestię? Bardzo prosto.

Nie chce, żeby mój mąż dziedziczy po mnie

Tak naprawdę to, kto i w jakim zakresie dziedziczy po nas, zależy od sytuacji. W przypadku małżonków jest ona zależna od tego czy pozostają oni w małżeństwie, czy nie. Rozwiedzeni małżonkowie nie dziedziczą po sobie, momentem od którego ustaje prawo do dziedziczenia, jest uprawomocnienie się wyroku rozwodowego. Jeżeli więc jesteśmy już po rozwodzie, nie powinnyśmy się obawiać, że były małżonek odziedziczy cokolwiek z naszego majątku.

Sytuacja jest trochę inna, jeżeli rozwód trwa. Dziedziczenie po małżonku w takiej sytuacji może być problematyczne. To na spadkobiercach będzie spoczywać obowiązek zadbania o wyłączenie go od dziedziczenia. Mogą oni wystąpić z wnioskiem o wyłączenie drugiego małżonka od dziedziczenia, w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedzieli się o otwarciu spadku. Jest to jednak ograniczone pewnymi okolicznościami. Przede wszystkim podstaw pozwu. Chodzi o sytuację, kiedy rozwód był żądany z winy małżonka, który miał nabyć prawo do dziedziczenia albo uzasadnienia pozwu, czyli opisane tam okoliczności i powody rozwodu dają prawo do zastosowania instytucji odsunięcia małżonka od dziedziczenia, to taki wniosek może zostać złożony.

Dlaczego warto spisać testament i jednoznacznie określić, kto dziedziczy nasz majątek

Oczywiście najpopularniejszym sposobem zabezpieczenia spadku jest testament. Jego sporządzenie daje gwarancję, że małżonek, który nie został w nim wymieniony, nie będzie dziedziczył. Niezależnie od tego czy miał miejsce rozwód, czy nie. Oczywiście warto pamiętać, że w przypadku pominięcia obecnego małżonka w testamencie, nie pozbawia się go prawa do zachowku. Taką możliwość zapewnia jedynie wydziedziczenie. Czym jest wydziedziczenie? To jednoznaczne wskazanie, że dana osoba nie jest godna dziedziczenia wraz ze wskazaniem przyczyn takiego stanu rzeczy. Sporządzając testament, należy pamiętać również o kolejnej, dość oczywistej rzeczy, raz sporządzony testament pozostaje ważny do śmierci, chyba że po jego sporządzeniu napiszemy nowy testament, w którym odwołamy poprzedni. Jest to ważne jeżeli w trakcie małżeństwa sporządziliśmy testament, w którym uwzględniliśmy małżonka. Taki testament zapewni mu dziedziczenie nawet jeżeli dojdzie do rozwodu. Jeżeli chcemy tego uniknąć, należy sporządzić nowy testament, w którym odwołamy poprzedni.