Już wkrótce może ruszyć program Mój Prąd 5.0. Nabór wniosków do poprzedniej edycji został przerwany przed terminem

Energetyka Nieruchomości Środowisko Dołącz do dyskusji
Już wkrótce może ruszyć program Mój Prąd 5.0. Nabór wniosków do poprzedniej edycji został przerwany przed terminem

Osoby, które chciałyby uzyskać dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd 4.0 mogą poczuć się rozczarowane – NFOŚiGW poinformował właśnie, że wyczerpały się już pieniądze w tej edycji programu. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że już niedługo może ruszyć program Mój Prąd 5.0.

Osoby zainteresowane programem Mój Prąd 4.0 już nie zdążą złożyć wniosku

Program Mój Prąd pozwala wnioskować o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej, magazynu ciepła czy magazynu energii elektrycznej. Program wspiera rozwój energetyki prosumenckiej, a do jego celów należy m.in. zwiększenie produkcji elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych, wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii poprzez jej magazynowanie, a także wzrost efektywności zarządzania energią elektryczną.

Od 15 kwietnia 2022 r. trwał nabór do czwartej już edycji programu. Nabór wniosków był prowadzony dla prosumentów w nowym systemie net-billing oraz dla dotychczasowych prosumentów, którzy zmienili system rozliczania z systemu opustów na nowy system net-billing. Od 15 lutego 2023 r. rozpoczęto przeliczanie wniosków w celu wypłaty zwiększonego dofinansowania. Dotacje zwiększono ze względu na sytuację gospodarczą – w tym m.in. wysoką inflację, ale też kryzys energetyczny w Europie. Dzięki temu do mikroinstalacji PV można było uzyskać do 6 tys. zł dofinansowania (zamiast, jak wcześniej, 4 tys. zł), do 7 tys. zł przy instalacji fotowoltaiki z dodatkowymi urządzeniami (zamiast wcześniejszych 5 tys. zł) oraz do 16 tys. zł, jeśli beneficjent postanowił zainwestować w fotowoltaikę z magazynem energii (w tym przypadku kwota dofinansowania zwiększyła się znacząco – wcześniej było to jedynie 7,5 tys. zł). Należy przy tym zaznaczyć, że w ramach programu Mój Prąd można uzyskać maksymalnie kwotę równą 50 proc. kosztów kwalifikowanych.

Teraz okazuje się jednak, że zakończono przyjmowanie wniosków w ramach programu Mój Prąd 4.0, mimo że teoretycznie zainteresowane osoby miały mieć czas a złożenie dokumentów do końca marca 2023 r. Powodem zamknięcia naboru, jak informuje NFOŚiGW jest jednak wyczerpanie budżetu przewidzianego na wypłatę dotacji.

Już wkrótce szczegóły programu Mój Prąd 5.0

Czy to oznacza, że osoby zainteresowane uzyskaniem dofinansowania na instalację fotowoltaiczną mogą pożegnać się z myślą o otrzymaniu dopłaty? Niekoniecznie – NFOŚiGW ma dla nich dobrą wiadomość. Okazuje się bowiem, że już w niedzielę 19 marca mają zostać przedstawione szczegóły kolejnej edycji programu. Trwają już przygotowania do ogłoszenia kolejnego naboru wniosków. Można zatem przypuszczać, że – podobnie jak w przypadku czwartej edycji programu – Mój Prąd 5.0 ruszy już w kwietniu, a nabór prawdopodobnie potrwa do przyszłego roku. Nie wiadomo jednak, czy podwyższone kwoty dofinansowania zostaną utrzymane – to okaże się dopiero po ogłoszeniu szczegółów programu.