Kto oprócz dzieci ma prawo do alimentów?

Prawo Rodzina Dołącz do dyskusji
Kto oprócz dzieci ma prawo do alimentów?

Pojęcie alimentów kojarzy się przede wszystkim z comiesięcznymi wpłatami na rzecz dzieci i rzadziej na rzecz byłego małżonka. Grono osób uprawnionych do alimentów jest jednak znacznie szersze i niektóre mogą was naprawdę zaskoczyć. Kto oprócz dzieci ma prawo do alimentów?

Na kogo możemy płacić alimenty?

Oprócz dzieci i byłej żony alimenty można płacić również na byłego męża. Nawet w języku potocznym utrwaliło się stwierdzenie, że po rozwodzie, to była żona, może żądać alimentów od męża. Niestety nie działa to tylko w tę stronę. Na takich samych zasadach również były mąż może żądać alimentów od byłej żony.

Obowiązek alimentacyjny rozciąga się także na dziadków. Jeżeli rodzice nie mogą lub nie chcą, to do płacenia alimentów na wnuka mogą zostać zobowiązani dziadkowie. Ta zasad także działa w dwie strony i jeśli zachodzi taka potrzeba, to wnukowie mogą płacić alimenty na dziadków. A jeżeli życie ułoży się w niefortunny sposób to również na pradziadków, natomiast pradziadkowie mogą zostać zobowiązani do płacenia alimentów na rzecz prawnuków.

Z bardziej oczywistych osób uprawnionych do żądania alimentów są rodzice, którzy żądają pomocy od dzieci. A mniej oczywiste są przypadki żądania alimentów od rodzeństwa, czyli brata lub siostry.

We wszystkich powyższych przypadkach, oprócz tych dotyczących dzieci, alimentów może domagać się osoba, która znajduje się w niedostatku, czyli ma problemy z samodzielnym utrzymaniem się. Przyczyną takiego stanu może być np. choroba, niepełnosprawność lub wiek.

Najpierw alimenty od rodziców, później alimenty od dziadków

Zanim jednak dojdzie do zażądania alimentów od dalszych krewnych, uprawniony musi zwrócić się z tym żądaniem do tych bliższych. W każdym przypadku zobowiązani do alimentów mają swoją kolejność. To oznacza, że zobowiązanie pewnych osób wyprzedza zobowiązanie innych. Obowiązek płacenia alimentów przez rodziców, wyprzedza obowiązek dziadków, a obowiązek dziadków wyprzedza obowiązek rodziców. Generalną zasadą jest, że obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem. W sytuacji, gdy jest kilku zstępnych lub wstępnych, obowiązek obciąża bliższych stopniem przed dalszymi.