Nagrywanie z ukrycia i publikacja nagich zdjęć w internecie – uważaj nawet na współlokatora

Zbrodnia i kara dołącz do dyskusji 11.11.2015
Nagrywanie z ukrycia i publikacja nagich zdjęć w internecie – uważaj nawet na współlokatora

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Współlokator bezprawnie nagrywał nieświadomych znajomych w łazience, a zdjęcie rozprowadzał w internecie.

Jeśli wynajmujesz mieszkanie wraz z kilkoma osobami, to lepiej uważaj. Nawet z pozoru mili, uczynni i uczciwi współlokatorzy mogą okazać się „wilkami w owczej skórze”, jakby to powiedział mędrzec. Niedawno wyszła na jaw afera, w której współlokator nagrywał nieświadomych znajomych w łazience, a zdjęcie rozprowadzał w internecie.

Wszystko działo się w Krakowie, gdzie jedno z mieszkań wynajmowane było 6 osób. Kilkoro z nich przypadkiem odkryło w łazience kartę pamięci, na której były zapisane filmiki i zdjęcia z ukrytej kamery, którą ktoś zamontował właśnie w łazience i skierował na kabinę prysznicową.

Szybko okazało się, że robił to jeden ze współlokatorów. Na jego laptopie znaleziono bardzo bogatą bibliotekę filmów i około 1700 fotografii ludzi, z którymi dzielił mieszkanie. Szybko też wyszło na jaw, że sprawca umieszczał filmiki i zdjęcia na różnego typu portalach społecznościowych i nie tylko.

Sprawa trafiła na policję, a funkcjonariusze zajęli się komputerem oskarżonego o niecny proceder. Obecnie na komendę zgłaszają się inne poszkodowane osoby, które wcześniej dzieliły mieszkanie z oskarżonym, który nie przyznaje się do winy. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności w związku z popełnieniem przestępstwa z art. 191a:

Utrwalanie wizerunku nagiej osoby
Dz.U.1997.88.553 – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny
§ 1. Kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

W czasach, gdy każdy może kupić długopis z kamerą, kamerkę wielkości guzika lub inną, którą można zamontować w malutkiej dziurce w ścianie, obrazie, ubraniach, meblach, nikt nie jest bezpieczny. Czy zastanawialiście się nad tym, że Wasz współlokator mógł wpaść na podobny pomysł?

Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy z bezprawnym utrwalaniem i wykorzystywaniem wizerunku, nagich zdjęć lub filmów i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com