REKLAMA
  1. Home -
  2. Transport -
  3. Nie da się tego zignorować. 3 miliony Polaków jeżdżą pociągiem przynajmniej kilka razy w tygodniu
Nie da się tego zignorować. 3 miliony Polaków jeżdżą pociągiem przynajmniej kilka razy w tygodniu

Jeszcze nie tak dawno wielu ekspertów ogłaszało rychły koniec kolei w Polsce. Samochód miał być synonimem wolności, a tory reliktem PRL-u. Tymczasem… Polacy pokochali pociągi.

Aż trzy miliony z nas wsiada do wagonu dwa-trzy razy w tygodniu i to nie dla widoków, lecz z czystej potrzeby: do pracy, szkoły czy rodziny. Najnowszy raport KOLEO tylko potwierdza, że kolej przeżywa swój złoty wiek.

Boom na tory

W 2024 roku padł rekord XXI wieku - liczba przejazdów wzrosła o 33 miliony względem roku poprzedniego. To nie epizod, ale trend - z wyjątkiem pandemicznej zapaści, pasażerów systematycznie przybywa. Średnio o 12,6 mln rocznie. Co ważne, nie są to tylko sezonowi turyści. 59% osób w wieku 16-24 lat deklaruje, że jeździ koleją regularnie. Zresztą to właśnie młodzi dominują w pociągach - choć seniorzy też nie są na szarym końcu, z 47-procentowym udziałem w tej grupie.

REKLAMA

Trójmiasto na prowadzeniu, ale krakusy i ślązacy też nie próżnują

Województwo pomorskie jest niekwestionowanym liderem - przeciętny mieszkaniec jechał koleją aż 33 razy w ciągu roku. Najwięcej osób przewija się przez Wrocław Główny, ale to trasa Kraków-Katowice króluje, jeśli chodzi o popularność. Przypadek? Bynajmniej. Wygodne, szybkie połączenia bez korków i nerwów przyciągają jak magnes.

Zresztą pasażerowie wiedzą, czego chcą - aż 73% z nich woli dłuższą podróż bez przesiadek niż krótszą, ale z przesiadkami. Najwięcej biletów sprzedaje się w piątki, przed świętami i długimi weekendami. Aż 47% pasażerów korzysta z ulg.

REKLAMA

Pociąg jako styl życia

Pociąg to dziś więcej niż środek transportu. To miejsce, gdzie ludzie flirtują, słuchają muzyki, pracują, gapią się przez okno i zakładają słuchawki, żeby się odciąć od świata. Połowa pasażerów deklaruje, że jazda koleją sprzyja nawiązywaniu ciekawych znajomości. Szczególnie w przedziałach - bo ⅔ Polaków je właśnie woli, a w grupie 55+ aż 70%.

Z drugiej strony 55% pasażerów wybiera samotność ze słuchawkami, a wśród młodzieży (16–24 lata) to już 80%. I tylko 25% z nich jest otwartych na rozmowę. Czyżby przedziały służyły bardziej izolacji niż integracji?

REKLAMA

Bilety? Najlepiej na ostatnią chwilę

Choć 80% ankietowanych twierdzi, że woli kupować bilety z wyprzedzeniem, praktyka pokazuje coś innego - aż 58% decyduje się na zakup niemal w ostatniej chwili. Większość korzysta z aplikacji lub strony KOLEO, która zintegrowała rozkłady jazdy i bilety niemal wszystkich polskich przewoźników. Szczególnie popularna jest na północy Polski.

Czy Polska kolejowa będzie dla wszystkich?

Tu kończy się optymizm. Aż 73 polskie miasta liczące ponad 10 tysięcy mieszkańców wciąż nie mają czynnej stacji kolejowej. A przecież - jak wynika z raportu - 58% Polaków deklaruje, że jeździłoby pociągami częściej, gdyby tylko miało taką możliwość. To nie tylko problem infrastruktury, to problem polityki transportowej państwa.

REKLAMA

W Polsce toczy się debata na temat tego czy budować CPK, czy to megalomania. A wnioski są jednoznaczne: że kolej nie może być już traktowana jako alternatywa. Ona stała się codziennością – i to dla milionów ludzi.

Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi