Nie działa Telewizjada i Torrenty.org – kolejne antypirackie akcje zbierają pokłosie?

Gorące tematy Technologie Dołącz do dyskusji (349)
Nie działa Telewizjada i Torrenty.org – kolejne antypirackie akcje zbierają pokłosie?

Nie działa Telewizjada i Torrenty.org, a więc dwie strony, które z wielu powodów mogły zostać uznane za naruszające prawo autorskie i prawa pokrewne. Przypadek? 

Gdyby popsuła się tylko jedna z witryn, można by było podejrzewać przypadek. Jednakże od kilku godzin nie działają obie strony. Telewizjada.net wprawdzie wedle zapewnień twórców nie naruszała praw autorskich, bo (i tutaj znajdował się jakiś cykl argumentów natury technicznej o sumach kontrolnych), ale prawda jest taka, że rozwiązanie umożliwiało oglądanie kilkudziesięciu stacji telewizyjnych przez internet bez płacenia żadnych rachunków. Szczerze mówiąc całość była świetnie rozwiązana i… bardzo chętnie zapłaciłabym za taką usługę, nawet gdyby kosztowała więcej niż przysłowiowe 20 złotych. Podobnego zdania są zresztą redakcyjni fani piłki nożnej. Potępialiśmy prawne aspekty działania Telewizjady, ale zarazem ubolewamy, że operatorzy telewizyjni nie chcą przystać na podobne rozwiązanie odpłatnie.

Nie działa Telewizjada i Torrenty.org

Torrenty.org to z kolei jedna z najbardziej rozpoznawalnych stron internetowych w polskiej sieci – przynajmniej w tej mroczniejszej jej części. W odróżnieniu od for typu PEB.pl czy DarkWarez, Torrenty.org były polską odpowiedzią na ThePirateBay czy inne wyszukiwarki Torrentów. Tym razem redagowane bardziej z polskiej perspektywy, co z kolei pozwalało na znalezienie tam treści bardziej dostosowanych do polskiego rynku. Nie było to natomiast miejsce szczególnie bezpieczne dla amatorów nielegalnych treści, gdyż policja i kancelarie prawnoautorskie z całą pewnością starannie je monitorowały.

telewizjada-zgon

Czy zatem możemy mówić o zdjęciu torrenty.org oraz Telewizjady przez policję? Mateusz Nowak ze Spider’s Web snuje teorię, że w przypadku Torrentów coś złego stało się z domeną i serwerami. To mogła być pomyłka, ale też mogły to być skutki działania organów ścigania. Być może polskie strony utrzymywane na zachodnich serwerach padły ofiarą akcji.. zagranicznych, a nie polskich służb?

O ile jeszcze Telewizjada w dość oczywisty sposób narusza prawa pokrewne stacji telewizyjnych, tak w przypadku Torrenty.org pojawiają się wątpliwości co do tego, czy ich działanie, oparte wyłącznie na linkowaniu, ma charakter bezprawny. Musimy jednak mieć na uwadze, że podobne wątpliwości dotyczyły stron takich jak iitv.info, scs.pl, Kinomana i podobnych. W tamtych sytuacjach policja znalazła stosowne paragrafy, wskazując jasno, że autorzy stron dopuścili się wielu różnych przestępstw i naruszenie prawa autorskiego było tam tylko wierzchołkiem góry lodowej.

Aktualizacja: Telewizjada ma przerwę techniczną, Torrenty.org też

Dzień po opublikowaniu powyższej informacji dotarły do nas wieści o problemach technicznych Telewizjady oraz Torrenty.org. Swoją drogą to niebywały zbieg okoliczności, by przerwa techniczna obu witryn zdarzyła się dokładnie w tym samym momencie. Czyżby miały jakieś powiązania w osobie właściciela?

Warto też podkreślić, że czasami strony tego typu robią dobre miny do złej gry. Zamknięty przez UOKiK sklep ze smartfonami Lifemedia.pl też wyświetla na swojej stronie komunikaty o zwykłej „modernizacji”.

Fot. tytułowa: Nie działa Telewizjada i Torrenty.org  // Pexels