Kinoman.tv nie działa i nic dziwnego – wielki wyciek danych użytkowników serwisu

Technologie Dołącz do dyskusji (14)
Kinoman.tv nie działa i nic dziwnego – wielki wyciek danych użytkowników serwisu

Serwis kinoman.tv nie działa, ale to najmniejszy problem jego zarejestrowanych użytkowników, którzy niebawem mogą mieć problemy z policją, powództwami cywilnymi, a także prawnoautorskimi trollami, którzy zapewne całą sytuację ochoczo wykorzystają. 

O zaistniałej sytuacji dziś po godzinie 23.00 poinformował popularny serwis niebezpiecznik.pl. Redakcja koncentruje się na kwestiach bezpieczeństwa oraz przyczynach takiego wycieku danych, które w dużej mierze mogą być spowodowane nieudaną aktualizacją technicznych aspektów działania popularnego serwisu.

W rezultacie do sieci wyciekły dane jego zarejestrowanych użytkowników, w tym adresy e-mail i hasła (choć zahashowane). Jeżeli więc ktokolwiek z Was miał konto w serwisie kinoman.tv i używa tego samego hasła na wszystkich stronach, dobrym początkiem niedzieli byłoby przezorne pozmienianie swoich obecnych haseł.

Wyciekły namiary na kinoman.tv

Wyciekły również informacje na temat tożsamości osób, które wgrywały filmiki na łamy kinoman.tv. Jeżeli ktoś poinformował o tym ekipę Niebezpiecznika to najprawdopodobniej ktoś inny, a może nawet ta sama osoba, zdołał też zabezpieczyć te dane być może do celów własnego użytku. Tłumaczyliśmy ten mechanizm przy okazji artykułu na temat legalności cda.pl. O ile administracja serwisu łatwo uwolni się od odpowiedzialności, nie poniesiemy jej także w przypadku linkowania i embedowania treści pochodzących z zewnętrznych serwerów, tak samodzielnie umieszczając chronione prawem autorskim filmy i seriale w sieci, musimy liczyć się z odpowiedzialnością karną i cywilną.

Prócz adresów e-mail mogły wyciec takie informacje jak połączenie z serwisem Facebook czy nasze imię i nazwisko. Niebezpiecznik wskazuje ponadto, że w wyniku awarii odsłonił się rzeczywisty adres IP, na którym przechowywany jest Kinoman.tv. Jest więc zupełnie niewykluczone, że organy ścigania wykorzystają tę informację do rozpracowania twórców serwisu. I choć trudno jednoznacznie wskazać podstawę prawną do tego typu działań, w przypadku scs.pl, iitv.info czy też ekino.tv oraz seansik.tv policjantom zupełnie to nie przeszkadzało by zneutralizować – nie bójmy się tego słowa – pirackie serwisy.

Czy spodziewać się wezwań do zapłaty za kinoman.tv?

Nasze doświadczenia z firmami takimi jak Lex Superior, które staramy się aktywnie zwalczać, gdyż szkodą prawu autorskiemu, wskazują dobitnie – w Polsce rodzi się moda na copyright trolling. Na bazie opisywanego wycieku mogą się zdarzyć wezwania do zapłaty wysyłane przez osoby i instytucje zupełnie nieumocowane do dochodzenia jakichkolwiek roszczeń.

A i nawet gdyby były to osoby rzeczywiście mające prawa autorskie do wspominanych filmów i seriali, kwestia naruszenia prawa pozostaje w tej sytuacji dyskusyjna. Niestety, ale przy obecnie niedziałającym Kinoman.tv nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić metod działania serwisu, ale prawdopodobnie w sposób analogiczny do konkurentów opierał się on na linkowaniu i osadzaniu elementów pochodzących z zewnętrznych serwerów. Sam fakt umieszczenia takiego obiektu, zgodnie z najnowszą wykładnią TSUE, nie stanowi naruszenia prawa. Patrz: Wolno linkować bez obaw, ale to może się niebawem zmienić.

W przypadku otrzymania wezwań do zapłaty i innych zawiadomień w powyższej sprawie, warto skonsultować się z prawnikiem. Z zespołem bezprawnik.pl ściśle współpracuje zespół ekspertów z zakresu prawa własności intelektualnej, którzy szybko i niedrogo udzielą odpowiedzi na Państwa pytania – można do nich napisać pod adresem kontakt@bezprawnik.pl lub korzystając z dostępnych na naszej stronie formularzy.