Nie trzeba być małżeństwem przez cały rok, by móc się wspólnie rozliczyć z fiskusem. Jest jednak i zła wiadomość

Podatki Rodzina Dołącz do dyskusji (70)
Nie trzeba być małżeństwem przez cały rok, by móc się wspólnie rozliczyć z fiskusem. Jest jednak i zła wiadomość

Małżonkowie, którzy pobrali się w 2021 roku rozliczą się wspólnie. Jeśli są już rodzicami, „Polski Ład” pozbawia ich ulgi na dziecko – ostrzega „Rzeczpospolita”. Nie trzeba jednak być małżeństwem przez cały rok, by móc się wspólnie rozliczyć. Trzeba być, by móc skorzystać z ulgi na dziecko.

Nie trzeba być małżeństwem przez cały rok by móc się wspólnie rozliczyć

Gazeta opisuje przypadek pary, która pobrała się w czerwcu tego roku. Mąż szacuje, że w 2021 roku osiągnie około 80 tys. zł dochodu. Żona nie pracuje. Opiekuje się dwuletnim dzieckiem. Pytanie: czy mogą się rozliczyć wspólnie oraz czy mogą skorzystać z ulgi na dziecko? „Rzeczpospolita” ma dla nich dobrą i złą wiadomość. Dobra jest taka, że będą mogli rozliczyć się wspólnie. Art. 6 ust.2 ustawy o PIT pozwala na wspólne rozliczenie małżonków, także w takiej sytuacji, gdy mają wspólność majątkową od dnia zawarcia związku do ostatniego dnia roku podatkowego. Czyli nie trzeba być w związku małżeńskim przez cały rok, którego rozliczenie dotyczy, by móc skorzystać z możliwości wspólnego rozliczenia. Ta zmiana wprowadzona przez „Polski Ład” jest dla małżonków korzystna.

Do ulgi wymagany dłuższy staż

Nie ma natomiast dobrych wiadomości jeśli chodzi o ulgę na dziecko. Nie zmieniono przepisów dotyczących limitu dla rodziców wychowujących jedno dziecko. To 112 tys. zł dla osób pozostających w związku małżeńskim przez cały rok. Chodzi o łączne dochody pary. Natomiast dla rodzica, który nie jest w związku małżeńskim, jak również dla takiego, który jest w nim przez część roku limit ten wynosi 56 tys. zł. Przypadek, który opisuje „Rzeczpospolita” dotyczy pary, w której małżonek osiągnie w tym roku dochody na poziomie około 80 tys. zł. Nie mieści się on zatem w limicie 56 tys. zł, który w jego przypadku pozwalałby na skorzystanie z ulgi na dziecko. Żona również nie skorzysta z ulgi, ponieważ nie ma dochodów.

Przypominamy, że te osoby, które mają prawo do ulgi w zeznaniu z rok 2021 mogą odliczyć od podatku
92,67 zł miesięcznie na pierwsze dziecko (co daje rocznie 1 112,04 zł). Tyle samo na drugie dziecko. Na trzecie dziecko jest to 166,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 000,04 zł). Natomiast na czwarte i każde kolejne dziecko jest to 225 zł miesięcznie ( rocznie 2 700 zł).