Nie wykorzystałeś urlopu? Pobierz ekwiwalent pieniężny

Gorące tematy Praca dołącz do dyskusji (2) 09.07.2015
Nie wykorzystałeś urlopu? Pobierz ekwiwalent pieniężny

Udostępnij

Michał Grązka

Jeżeli skończysz pracę w firmie, a wciąż przysługuje Ci urlop – otrzymasz stosowną pieniężną rekompensatę.

Będącym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przysługuje nam urlop. Zagorzali pracusie, którzy ani myślą go wykorzystać są często informowani przez kadry o konieczności zadeklarowania wolnego do określonego dnia kalendarzowego. Co jednak, jeśli przysługuje nam odpoczynek, ale nie zdążymy w trakcie zatrudnienia go wykorzystać?

Może się tak zdarzyć na przykład poprzez zakończenie lub rozwiązanie umowy o pracę. Taki wariant definiuje kodeks pracy:

Art. 171. § 1. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Jak konkretnie należy obliczyć jaka kwota do pobrania należy nam się od pracodawcy? Przede wszystkim musimy określić współczynnik urlopowy za dany rok. Przykładowo, dla roku 2015, będzie to 21 dni. Wynika to z odjęcia od dni w roku wszystkich sobót, niedziel i dni świątecznych. Następnie wynik należy podzielić przez 12 miesięcy.

365 dni – (48 sobót + 52 niedziele + 13 dni świątecznych) = 252

252 dni / 12 miesięcy = 21

Pamiętajmy jednak, że jest to wyliczenie dla pełnego etatu. Jeśli jesteśmy zatrudnieni w mniejszym wymiarze godzinowym, liczba ta odpowiednio ulegnie zmianie:

3/4 etatu – 15,75
1/2 etatu – 10,50
1/3 etatu – 7,0
1/4 etatu – 5,25

Co należy zrobić z wyliczonym współczynnikiem na dany rok? Przy jego pomocy obliczymy odpowiadający naszej wypłacie ekwiwalent urlopowy za dzień, a następnie za godzinę pracy. Na końcu wynik pomnożymy przez godziny niewykorzystanego urlopu.

Przykładowo, jeśli zarabiamy 2000 zł, dzielimy tę kwotę przez współczynnik odpowiedni dla roku i wymiaru etatowego. Otrzymujemy dzięki temu sumę ekwiwalentu za 1 dzień.

2000 zł / 21 = 95,24 zł

Następnie dzielimy wynik przez liczbę godzin pracy, które przypadają nam na dzień:

95,24 zł / 8 = 11,91 zł

Dopiero tą sumę mnożymy przez niewykorzystany urlop. Przykładowo, jeśli mieliśmy w planach wziąć 2 tygodnie wczasów (10 dni roboczych), ale nie doszło to do skutku, uzyskujemy 80 godzin (8 w każdym dniu roboczym, jeśli w takim zakresie wykonujemy umowę).

11,91 * 80 = 952,80 zł

Końcowa kwota jest sumą ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Pamiętajmy też przy wnioskowaniu o wypłatę pieniędzy, stanowi ona podstawę do naliczenia składek ubezpieczeniowych.

Problemy z prawem pracy, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.