Tajemnica tego co kupujemy zostanie zachowana. Na ratunek przyszło Ministerstwo Sprawiedliwości

Finanse Państwo Prawo Dołącz do dyskusji
Tajemnica tego co kupujemy zostanie zachowana. Na ratunek przyszło Ministerstwo Sprawiedliwości

Od nowego roku miały wejść w życie przepisy ograniczające konsumentom możliwość płacenia gotówką do 20 tys. zł. Przedsiębiorcy apelowali by tego nie robić. Nie zmienią się limity w transakcjach gotówkowych.

Nie zmienią się limity w transakcjach gotówkowych

Przepisy, które miały zacząć obowiązywać 1 stycznia 2023 roku, poza limitem w transakcjach gotówkowych między przedsiębiorcą a konsumentem, wprowadzały też zmiany w rozliczeniach między przedsiębiorcami. Płatności gotówkowe dopuszczone miały być do kwoty 8 tys. zł lub jej równowartości w przypadku transakcji walutowych. Dziś jest to 15 tys. zł. Te zmiany nie wejdą w życie. Wszystko zostaje po staremu. W transakcjach między konsumentem a przedsiębiorcą nie zostanie wprowadzony limit dla transakcji gotówkowych. Z kolei w transakcjach zawieranych między przedsiębiorcami limit zostanie utrzymany na poziomie 15 tys. zł. To zasługa wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. Zapowiedział on, że takie rozwiązanie będzie obowiązywać również w 2024 roku.

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że limity, których wejście w życie zablokowało były ukłonem w stronę banków i firm obsługujących transakcje bezgotówkowe. Na konsumentach wymuszałoby to założenie rachunku bankowego, co wiązałoby się z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Resort sprawiedliwości dostrzegł też w tym naruszenie prawa do prywatności. Przypomina, że informacje dotyczące obywateli chroni Konstytucja RP. Art. 51 ust.2, art. 47 i 76 ustawy zasadniczej mówią, że władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym.

Ochrona życia prywatnego

„Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego. Rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym. Limitowanie konsumentom możliwości pozostania anonimowymi przy dokonywaniu zakupów należy postrzegać jako ograniczenie wolności jednostki” pisze Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jest jeszcze jeden powód, poza obroną prawa do wyboru formy płatności i zachowania w tajemnicy transakcji do odstąpienia od wprowadzania nowych limitów. Ministerstwo Sprawiedliwości podobnie, jak Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, który apelował o odstąpienie od wprowadzania zmian dotyczących konsumentów są zgodni. Tocząca się w Ukrainie wojna to nie jest czas na takie zmiany. Widać powrót do gotówki, który zapoczątkowała już pandemia. Możliwość płacenia gotówką bez ograniczeń daje konsumentom poczucie bezpieczeństwa.

Prezydent Andrzej Duda podpisał przepisy, gwarantujące możliwość posługiwania się gotówką.