Niebezpieczne poradniki znajdują się na półkach Poczty Polskiej. Rzekomo mają „uzdrawiające” właściwości

Zdrowie Dołącz do dyskusji
Niebezpieczne poradniki znajdują się na półkach Poczty Polskiej. Rzekomo mają „uzdrawiające” właściwości

Poczta Polska od dawna nie jest jedynie miejscem wysyłki listów i paczek. W jej ofercie znaleźć można książki, poradniki oraz czasopisma, w tym także publikacje o tematyce zdrowotnej. Część z nich propaguje wątpliwe metody leczenia. Niebezpieczne poradniki zwróciły uwagę lekarzy.

Ministerstwo Zdrowia oraz Rzecznik Praw Pacjenta pracują nad przepisami mającymi ograniczyć działalność uzdrowicieli, a lekarze apelują o usunięcie szkodliwych publikacji z placówek Poczty Polskiej.

Leczenie bez lekarza, czyli groźne porady w sprzedaży

Wśród książek dostępnych w placówkach Poczty Polskiej można natrafić na poradniki propagujące tzw. medycynę ludową, czyli metody leczenia oparte na domowych sposobach i przekazach ustnych. W teorii brzmi to niewinnie, ale w praktyce wcale takie nie jest. Tego typu treści mogą bowiem wprowadzać w błąd i pogorszyć kondycję pacjenta.

Przykładem jest książka, w której sugeruje się, że cukrzycę można wyleczyć dietą i naparami ziołowymi, bez konsultacji z lekarzem. Inną próbką tego rodzaju publikacji jest historia pacjentki, która odmówiła biopsji w obawie, że badanie rozsiewa nowotwór po całym organizmie. Osoby, które zaufają takim poradom, mogą narazić się na poważne konsekwencje zdrowotne, a w skrajnych przypadkach – na śmierć.

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie domaga się kontroli asortymentu PP

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie domaga się kontroli asortymentu Poczty Polskiej, a także ograniczenia sprzedaży książek promujących pseudonaukowe metody leczenia. W dobie nowoczesnej medycyny i zaawansowanych technologii diagnostycznych obecność poradników propagujących leczenie raka okładami z marchewki wydaje się anachronizmem i zagrożeniem dla zdrowia publicznego.

Resort zdrowia zapowiada próbę ukrócenia działalności uzdrowicieli oraz ograniczenia rozpowszechniania niebezpiecznych treści. Lekarze podkreślają, że tylko edukacja, rzetelna informacja i ścisła kontrola są w stanie przeciwdziałać popularyzacji groźnych mitów.

Twierdzą, że leczą, a tak naprawdę jedynie udają, że pomagają

Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z 2008 roku doczekała się już kilkudziesięciu nowelizacji, z czego trzech tylko w 2023 roku.

Jednym z poważnych problemów, z którymi zmaga się Rzecznik Praw Pacjenta, są placówki proponujące niesprawdzone metody leczenia, często reklamowane jako „cudowne terapie”. RPP chce skuteczniej eliminować praktyki, które nie mają podstaw w rzetelnej wiedzy medycznej. W latach 2020–2023 rzecznik wydał 36 decyzji stwierdzających naruszenie praw pacjenta przez stosowanie nieskutecznych terapii. Dotyczy to m.in. popularnych wlewów witaminowych czy preparatów rzekomo wspomagających leczenie, które w rzeczywistości nie pomagają.