Wielu przyszłych opiekunów nie zdaje sobie sprawy, że na posiadanie niektórych ras psów w Polsce potrzebna jest zgoda. Bo niebezpieczne psy to nie przelewki. Ten obowiązek dotyczy tzw. ras niebezpiecznych (uznawanych za agresywne), wpisanych na specjalną listę zatwierdzoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Celem takich przepisów jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego oraz kontrola nad hodowlą tych psów.
Na posiadanie tych 11 ras psów potrzebna jest zgoda, bo to niebezpieczne psy
Obowiązek uzyskania pozwolenia obejmuje 11 ras, które według polskiego prawa mogą być uznane za potencjalnie niebezpieczne. Należą do nich: amerykański pit bull terrier, dog z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanaryjski, mastif japoński, rottweiler, akbash dog, anatolijski pies pasterski, moskiewski stróżujący i owczarek kaukaski.
Charty, mimo że nie znajdują się na liście ras agresywnych, także podlegają podobnym przepisom. Ten obowiązek wynika z ustawy o prawie łowieckim, gdyż charty wykorzystywano do polowań, a dziś z ich zdolności łowieckich korzystają kłusownicy.
Proces uzyskania pozwolenia na posiadanie psa uznawanego za niebezpiecznego jest stosunkowo prosty
Właściciel psa ma 30 dni od momentu jego nabycia na złożenie odpowiedniego wniosku w urzędzie gminy. Do wniosku należy dołączyć m.in. dane osobowe (imię, nazwisko, adres, PESEL, telefon), szczegółowe informacje o psie (rasa, płeć, data urodzenia, pochodzenie) oraz dokumenty potwierdzające oznakowanie psa (chip, metryka) i aktualne szczepienie na wściekliznę.
Urzędnicy mogą przeprowadzić wizję lokalną, aby sprawdzić warunki, w jakich przebywa pies. Kontrola może obejmować sprawdzenie stanu budy, kojca oraz ogrodzenia posesji. Pozwolenie jest przypisane nie tylko do właściciela, ale także do miejsca, w którym pies będzie przebywał. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania konieczne jest zgłoszenie tego faktu do urzędu.
Posiadanie bez pozwolenia psa rasy uznawanej za niebezpieczną może mieć poważne konsekwencje
Na co naraża się właściciel? Przede wszystkim na mandat. W poważniejszych przypadkach sprawa trafi do sądu i skończy się grzywną sięgającą tysięcy złotych. Dodatkowo w skrajnych sytuacjach sąd może zdecydować o skonfiskowaniu psa, czyli odebraniu go właścicielowi i przekazaniu pod opiekę np. schronisku.
Warto też pamiętać, że brak odpowiedniej wiedzy o wymaganiach danej rasy może prowadzić do poważnych problemów wychowawczych. Dlatego decydując się na zakup psa z listy ras niebezpiecznych, warto z wyprzedzeniem zadbać o formalności i przygotować odpowiednie warunki, by pies mógł żyć bezpiecznie i komfortowo.