Znaczna część Polaków żyje w niedogrzanych mieszkaniach. Jednak to nie tylko nasz problem

Energetyka Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Znaczna część Polaków żyje w niedogrzanych mieszkaniach. Jednak to nie tylko nasz problem

Rosnące od kilku lat koszty życia, a co za tym idzie wyższe ceny ogrzewania domów i mieszkań, sprawiają, że wielu Polaków i Europejczyków nie jest w stanie na bieżąco regulować swoich rachunków za ogrzewanie. To sprawia, że żyją oni w permanentnie niedogrzanych mieszkaniach.  Ten problem poruszył niedawno portal Gethome.pl, który na podstawie danych Eurostatu sporządził zestawienie krajów, w których wzrósł odsetek osób, niemogących na bieżąco regulować rachunków za ogrzewanie mieszkania.

Polskie rodziny odczuwają coraz bardziej rosnące koszty ogrzewania mieszkań i domów

Eksperci portalu Gethome.pl nie mają wątpliwości, że koszty ogrzewania domu lub mieszkania są jedną z najszybciej rosnących pozycji w naszych budżetach domowych. Ekspert portalu Marek Wielgo zaznacza, że cena energii cieplnej, którą są w dużej mierze ogrzewane mieszkania, była w październiku 2022 roku wyższa niż rok wcześniej o 27 proc. W 2023 r. zmiana rok do roku wynosiła 24,1 proc. Oznacza to między innymi pogłębienie się zjawiska ubóstwa energetycznego:

Właściciele mieszkań oraz ich najemcy nie mają wpływu na wysokość ceny energii cieplnej dostarczanej z sieci miejskiej. W tym przypadku nie mogą też wybrać tańszego dostawcy. Żeby w sposób odczuwalny zmniejszyć wydatki lub zahamować ich wzrost, konieczne jest radykalne zmniejszenie zużycia ciepła. Niestety, oznacza to pogłębianie zjawiska ubóstwa energetycznego.

Sytuacja ubóstwa energetycznego występuje wtedy, gdy użytkownik mieszkania lub domu nie może pozwolić sobie na jego ogrzanie, bez odmawiania zakupu innych, kluczowych towarów pierwszej potrzeby – np. leków. Co ciekawe, tego typu sytuacja to nie tylko problem Polski. Występuje ona na różnym poziomie we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

 

Eurostat podaje, że w 2023 r. ok. 4,7% mieszkańców naszego kraju żyło na skraju ubóstwa energetycznego. Oznacza to, że 8 mln Polaków mieszka w niedogrzanym domu lub mieszkaniu. Jednak możemy się pocieszać tym, że wynik ten jest i tak dużo niższy, niż średnia unijna, która wynosi obecnie 10,6%.

Spoglądając na dane, widzimy, że z problemem niedogrzania mieszkań coraz częściej borykają się kraje południa Europy. Jak to możliwe?

Z danych Eurostatu wynika, że kraje takie jak Hiszpania, Portugalia i Bułgaria w coraz większym stopniu borykają się z problemem niedostatecznego ogrzewania mieszkań. Jak to możliwe, skoro są one kojarzone z wysokimi temperaturami? Eksperci Getthome.pl podkreślają, że dzieje się tak dlatego, że na tych terenach coraz częściej występują anomalie pogodowe, które powodują, że temperatura osiąga tam często wartości poniżej zera. Z danych Eurostatu wynika, że w Hiszpanii aż 21 proc. mieszkańców nie jest w stanie odpowiednio ogrzać w zimie swoich domów.

Jednak w przypadku Bułgarii odsetek osób, które skarżą się na niemożność dostatecznego ogrzania swoich mieszkań, zmniejszył się o z blisko 28% do niespełna 21%.