Moda na wyścigi po ulicach w mieście robi się coraz bardziej niebezpieczna. Policja alarmuje i zwiększa intensywność kontroli mających na celu wykryć i ukarać kierowców, którzy mylą miejskie arterie z torem wyścigowym. Jak poinformował nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP, od początku br. w związku ze wspomnianym zagrożeniem przeprowadzono ponad 8,2 tys. kontroli i wylegitymowano przeszło 9,1 tys. osób.
Nielegalne wyścigi – policja kontra rajdowcy
Nielegalne wyścigi po wąskich ulicach to recepta na katastrofę, a i tak wypadki drogowe w Polsce nie są rzadkie. Dane z KGP z 2022 roku pokazują, że na polskich drogach doszło do ponad 20 tys. wypadków drogowych. Chociaż ich liczba zmniejszyła się w porównaniu z poprzednimi latami, nadal jest wysoka. Za wysoka.
Skalę problemu nieco łatwiej jest uzmysłowić sobie, jeśli przyjmiemy, że każde zdarzenie tego typu potencjalnie niesie za sobą cierpienie nie tylko sprawców, ale i poszkodowanych oraz bliskich jednych i drugich. Nielegalne wyścigi mogą do tego cierpienia się przyłożyć.
Śledzą media społecznościowe i fora
Jak zapewnia KGP, działań skierowanych przeciwko uczestnikom nielegalnych wyścigów samochodowych, którzy swą brawurą zagrażają sobie i innym, nie brakuje. Funkcjonariusze regularnie kontrolują takich kierowców i konsekwentnie przeciwdziałają nielegalnym wyścigom. Różnymi metodami – m.in. poprzez fora internetowe i media społecznościowe, a także za sprawą zgłoszeń od obywateli – dowiadują się, gdzie miłośnicy nielegalnych wyścigów grupują się najchętniej i właśnie tam interweniują. Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku policja w ramach działań podjętych w związku ze zwalczaniem nielegalnych wyścigów odnotowała ponad 5 tys. wykroczeń. Niemal 2 tys. z nich dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości.
Opas przypomina, że informacje o nielegalnych wyścigach można zgłaszać lokalnym jednostkom policji, telefonicznie (pod numerem 112) lub poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policja nie zamierza ustępować piratom drogowym i już planuje więcej kontroli. Nie ma przyzwolenia na ignorowanie przepisów – ceną jednego błędu bądź zaniedbania może być ludzkie życie.
Stop brawurze na drodze
Podsumowując, od stycznia do końca czerwca 2023 roku w związku z nielegalnymi wyścigami policja przeprowadziła 8 234 kontrole pojazdów i wylegitymowała 9 106 osób. Ujawniono 5 160 wykroczeń, w tym 1 964 przypadki przekroczenia dopuszczalnej prędkości, zatrzymano 90 praw jazdy i 846 dowodów rejestracyjnych. Policja przeprowadziła również testy na obecność alkoholu u 11 728 kierowców, a na obecność substancji psychoaktywnych u 643 kierowców. 29 kierowców było pod wpływem alkoholu, a 3 pod wpływem substancji działających podobnie do alkoholu.